Marc Marquez – najmłodszy mistrz świata MotoGP i jego rekordy

- MotoRmania

W drodze po sensacyjny, drugi z rzędu tytuł motocyklowego mistrza świata królewskiej klasy MotoGP, zaledwie 21-letni Marc Marquez ustanowił długą listę rekordów, którą warto odnotować.

informacja prasowa

Rekordowy drugi tytuł w MotoGP

Sięgając po drugie mistrzostwo MotoGP z rzędu, Marquez został najmłodszym dwukrotnym mistrzem świata królewskiej kategorii, mając 21 lat i 237 dni. Odebrał rekord Mike’owi Hailwoodowi, który w 1963 roku zdobył drugi Marc Marquez i jego rekordy (6)tytuł w królewskiej klasie 500 mają 23 lata i 152 dni.

Na początku sezonu 2014 MotoGP Marquez wygrał dziesięć pierwszych wyścigów z rzędu. Po raz ostatni sztuki tej dokonał Włoch Giacomo Agostini w 1970 roku.

W całym sezonie 2014 Marc zwyciężył aż trzynaście wyścigów MotoGP, poprawiając ustanowiony w 1997 rekord innego mistrza Repsol Hondy, Micka Doohana.

Poza trzynastoma wygranymi i łącznie czternastoma wizytami na podium, Marquez wywalczył także trzynaście startów z pole position, a sezon zakończył z dorobkiem aż 362 punktów.

Razem z zespołowym kolegą Danim Pedrosą, Marquez zapewnił Repsol Hondzie już siódmy (od wprowadzenia klasy MotoGP w 2002 roku) tytuł mistrzowski w kategorii zespołowej.

W 2014 Honda sięgnęła po tzw. „potrójną koronę” zdobywając tytuły w kategoriach zawodników, zespołów i producentów. To już trzecia i jednocześnie druga z rzędu potrójna korona w ciągu ostatnich czterech lat.

Marquez został także pierwszym mistrzem świata, który startując na Hondzie sięgnął po tytuł na japońskim torze Motegi.

Rekordowe pierwsze mistrzostwo MotoGP

Marc Marquez i jego rekordy (3)Marquez to pierwszy motocyklista, który w swoim debiutanckim sezonie wywalczył tytuł mistrza świata od kiedy w roku 1978 mistrzostwo klasy 500 zdobył Kenny Roberts.

W wieku 20 lat i 266 dni Marquez jest najmłodszym mistrzem królewskiej klasy w historii. Odbierał rekord Freddiemu Spencerowi, który w 1983 roku, również dosiadając Hondy, zdobył mistrzostwo klasy 500 w wieku 21 lat i 258 dni.

Marquez jest dopiero czwartym zawodnikiem w 65-letniej historii wyścigów Grand Prix, który zdobył tytuły we wszystkich trzech kategoriach. Pozostałymi są Mike Hailwood, Phil Read i Valentino Rossi.

Rekordowy sezon 2013 MotoGP

Podczas pierwszego wyścigu sezonu w Katarze, Marquez został czwartym najmłodszym zawodnikiem na podium królewskiej klasy w historii. Młodsi byli tylko Randy Mamola, Eduardo Salatino i Norick Abe.

Tego samego dnia Marquez został także najmłodszym autorem najlepszego okrążenia w wyścigu królewskiej klasy, w wieku 20 lat i 49 dni poprawił o 112 dni rekord Freddiego Spencera z Misano z 1982 roku.

Wygrywając Grand Prix Ameryk w wieku 20 lat i 63 dni, Marquez został najmłodszym zwycięzcą w historii królewskiej klasy. Odbierał rekord Freddiemu Spencerowi, który w 1982 roku wygrał Grand Prix Belgii w Spa-Francorchamps w wieku 20 lat i 196 dni.

Marc Marquez i jego rekordy (2)Zdobywając pole position do tamtego wyścigu w wieku 20 lat i 62 dni, Marquez został również najmłodszym triumfatorem kwalifikacji, poprawiając wynik Freddiego Spencera, który wywalczył pole position do wyścigu w Jaramie w 1982 roku w wieku 20 lat i 153 dni.

Zwycięstwo w Austin uczyniło z Marqueza najmłodszego zawodnika w 65-letniej historii wyścigów Grand Prix, który wygrał wyścigi w trzech różnych kategoriach. Rekord ten Hiszpan odebrał swojemu koledze z ekipy Repsol Honda, Daniemu Pedrosie, który zwycięstwo w trzeciej z klas, MotoGP, zdobył w wieku 20 lat i 227 dni w Chinach w 2006 roku.

Marquez jest najlepszym debiutantem od 15 lat, który wygrał swój pierwszy lub drugi wyścig w królewskiej klasie. Ostatnim zwycięzcą, w swoim debiucie, był Max Biaggi w klasie 500 w 1998 roku na japońskim torze Suzuka.

Marquez ukończył na podium dwa swoje pierwsze wyścigi w królewskiej klasie. Jedynie Jorge Lorenzo dokonał tego w 2008 roku.

Po finiszach na podium w dwóch pierwszych wyścigach, Marquez był najmłodszym liderem klasyfikacji generalnej w historii MotoGP. Rekord ten zawodnik Hondy odebrał Jorge Lorenzo, który w 2008 prowadził w tabeli w wieku 20 lat i 345 dni.

Dzięki zwycięstwie w Austin Marquez stał się także najmłodszym zawodnikiem, który stanął na podium w dwóch wyścigach królewskiej klasy z rzędu. Wcześniejszym autorem tego rekordu był w 1980 roku Randy Mamola, w wieku 20 lat i 197 dni.

Marc Marquez i jego rekordy (1)Podczas Grand Prix Hiszpanii, w wieku 20 lat i 77 dni, Marquez został najmłodszym zawodnikiem w historii, który ukończył na podium trzy kolejne wyścigi królewskiej klasy. Poprawił o 268 dni rekord ustanowiony w 2008 roku przez Jorge Lorenzo.

Podczas Grand Prix Francji Marquez został zaledwie drugim zawodnikiem w historii, który ukończył na podium wszystkie swoje pierwsze cztery wyścigi królewskiej klasy. Wcześniej dokonał tego tylko Max Biaggi w roku 1998.

Wygrane na torach Sachsenring i Laguna Seca sprawiły, że Marquez został w wieku 20 lat i 154 dni najmłodszym zwycięzcą dwóch wyścigów królewskiej klasy z rzędu. Poprawił o rok i 50 dni rekord Freddiego Spencera, który w 1983 wygrał na Hondzie wyścigi w RPA i Francji.

Zwycięstwa na Sachsenringu i Laguna Seca uczyniły także z Marqueza najlepszym debiutantem, który wygrał dwa wyścigi królewskiej klasy z rzędu od czasu triumfów Kenny’ego Robertsa w Austrii i Francji w 1978 roku.

Wygrana na Indianapolis sprawiła, że Marquez został drugim debiutantem w historii królewskiej klasy, który zwyciężył w trzech wyścigach z rzędu. Pierwszym był w 1978 roku Kenny Roberts, triumfując w Austrii, Francji i Włoszech.

Zwycięstwa na Sachsenringu, Laguna Seca i Indianapolis uczyniły Marqueza najmłodszym zawodnikiem w historii, który wygrał trzy wyścigi królewskiej klasy z rzędu. W wieku 20 lat i 182 dni, Hiszpan poprawił rekord Freddiego Spencera, który dokonał tego w 1983 roku mając 21 lat i 125 dni.

Wygrywając Grand Prix Czech, Marquez został pierwszym debiutantem w historii królewskiej klasy, który wygrał cztery wyścigi z rzędu.

Marc Marquez i jego rekordy (5)Jego zwycięstwo w czeskim Brnie było piątym w sezonie. To największa ilość wygranych zdobytych przez debiutanta w historii królewskiej klasy.

Triumfy na Sachsenringu, Laguna Seca, Indianapolis i Brnie dały Marquezowi rekord w postaci najmłodszego zawodnika w historii, który wygrał cztery wyścigi królewskiej klasy z rzędu. Mając 20 lat i 189 dni, Marc poprawił rekord ustanowiony w 1962 roku przez Mike’a Hailwooda, który miał 22 lata i 139 dni.

W sezonie 2013 Marquez stanął na podium aż szesnaście razy. To najlepszy wynik debiutanta w historii królewskiej klasy.

Hiszpan zdobył także pole position aż dziewięć razy, znów ustanawiając rekord jako debiutant.

Marquez zgromadził w tym roku aż 334 punkty, najwięcej ile udało się zdobyć debiutantowi w pierwszym roku startów w królewskiej klasie.

Więcej informacji i zdjęć na stronie: motogp.hondaracingcorporation.com/

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl