Marc Marquez – najmłodszy mistrz świata MotoGP i jego rekordy
MotoRmania
17 marca 2015

W drodze po sensacyjny, drugi z rzędu tytuł motocyklowego mistrza świata królewskiej klasy MotoGP, zaledwie 21-letni Marc Marquez ustanowił długą listę rekordów, którą warto odnotować.

informacja prasowa

Rekordowy drugi tytuł w MotoGP

Sięgając po drugie mistrzostwo MotoGP z rzędu, Marquez został najmłodszym dwukrotnym mistrzem świata królewskiej kategorii, mając 21 lat i 237 dni. Odebrał rekord Mike’owi Hailwoodowi, który w 1963 roku zdobył drugi tytuł w królewskiej klasie 500 mają 23 lata i 152 dni.

Na początku sezonu 2014 MotoGP Marquez wygrał dziesięć pierwszych wyścigów z rzędu. Po raz ostatni sztuki tej dokonał Włoch Giacomo Agostini w 1970 roku.

W całym sezonie 2014 Marc zwyciężył aż trzynaście wyścigów MotoGP, poprawiając ustanowiony w 1997 rekord innego mistrza Repsol Hondy, Micka Doohana.

Poza trzynastoma wygranymi i łącznie czternastoma wizytami na podium, Marquez wywalczył także trzynaście startów z pole position, a sezon zakończył z dorobkiem aż 362 punktów.

Razem z zespołowym kolegą Danim Pedrosą, Marquez zapewnił Repsol Hondzie już siódmy (od wprowadzenia klasy MotoGP w 2002 roku) tytuł mistrzowski w kategorii zespołowej.

W 2014 Honda sięgnęła po tzw. „potrójną koronę” zdobywając tytuły w kategoriach zawodników, zespołów i producentów. To już trzecia i jednocześnie druga z rzędu potrójna korona w ciągu ostatnich czterech lat.

Marquez został także pierwszym mistrzem świata, który startując na Hondzie sięgnął po tytuł na japońskim torze Motegi.

Rekordowe pierwsze mistrzostwo MotoGP

Marquez to pierwszy motocyklista, który w swoim debiutanckim sezonie wywalczył tytuł mistrza świata od kiedy w roku 1978 mistrzostwo klasy 500 zdobył Kenny Roberts.

W wieku 20 lat i 266 dni Marquez jest najmłodszym mistrzem królewskiej klasy w historii. Odbierał rekord Freddiemu Spencerowi, który w 1983 roku, również dosiadając Hondy, zdobył mistrzostwo klasy 500 w wieku 21 lat i 258 dni.

Marquez jest dopiero czwartym zawodnikiem w 65-letniej historii wyścigów Grand Prix, który zdobył tytuły we wszystkich trzech kategoriach. Pozostałymi są Mike Hailwood, Phil Read i Valentino Rossi.

Rekordowy sezon 2013 MotoGP

Podczas pierwszego wyścigu sezonu w Katarze, Marquez został czwartym najmłodszym zawodnikiem na podium królewskiej klasy w historii. Młodsi byli tylko Randy Mamola, Eduardo Salatino i Norick Abe.

Tego samego dnia Marquez został także najmłodszym autorem najlepszego okrążenia w wyścigu królewskiej klasy, w wieku 20 lat i 49 dni poprawił o 112 dni rekord Freddiego Spencera z Misano z 1982 roku.

Wygrywając Grand Prix Ameryk w wieku 20 lat i 63 dni, Marquez został najmłodszym zwycięzcą w historii królewskiej klasy. Odbierał rekord Freddiemu Spencerowi, który w 1982 roku wygrał Grand Prix Belgii w Spa-Francorchamps w wieku 20 lat i 196 dni.

Zdobywając pole position do tamtego wyścigu w wieku 20 lat i 62 dni, Marquez został również najmłodszym triumfatorem kwalifikacji, poprawiając wynik Freddiego Spencera, który wywalczył pole position do wyścigu w Jaramie w 1982 roku w wieku 20 lat i 153 dni.

Zwycięstwo w Austin uczyniło z Marqueza najmłodszego zawodnika w 65-letniej historii wyścigów Grand Prix, który wygrał wyścigi w trzech różnych kategoriach. Rekord ten Hiszpan odebrał swojemu koledze z ekipy Repsol Honda, Daniemu Pedrosie, który zwycięstwo w trzeciej z klas, MotoGP, zdobył w wieku 20 lat i 227 dni w Chinach w 2006 roku.

Marquez jest najlepszym debiutantem od 15 lat, który wygrał swój pierwszy lub drugi wyścig w królewskiej klasie. Ostatnim zwycięzcą, w swoim debiucie, był Max Biaggi w klasie 500 w 1998 roku na japońskim torze Suzuka.

Marquez ukończył na podium dwa swoje pierwsze wyścigi w królewskiej klasie. Jedynie Jorge Lorenzo dokonał tego w 2008 roku.

Po finiszach na podium w dwóch pierwszych wyścigach, Marquez był najmłodszym liderem klasyfikacji generalnej w historii MotoGP. Rekord ten zawodnik Hondy odebrał Jorge Lorenzo, który w 2008 prowadził w tabeli w wieku 20 lat i 345 dni.

Dzięki zwycięstwie w Austin Marquez stał się także najmłodszym zawodnikiem, który stanął na podium w dwóch wyścigach królewskiej klasy z rzędu. Wcześniejszym autorem tego rekordu był w 1980 roku Randy Mamola, w wieku 20 lat i 197 dni.

Podczas Grand Prix Hiszpanii, w wieku 20 lat i 77 dni, Marquez został najmłodszym zawodnikiem w historii, który ukończył na podium trzy kolejne wyścigi królewskiej klasy. Poprawił o 268 dni rekord ustanowiony w 2008 roku przez Jorge Lorenzo.

Podczas Grand Prix Francji Marquez został zaledwie drugim zawodnikiem w historii, który ukończył na podium wszystkie swoje pierwsze cztery wyścigi królewskiej klasy. Wcześniej dokonał tego tylko Max Biaggi w roku 1998.

Wygrane na torach Sachsenring i Laguna Seca sprawiły, że Marquez został w wieku 20 lat i 154 dni najmłodszym zwycięzcą dwóch wyścigów królewskiej klasy z rzędu. Poprawił o rok i 50 dni rekord Freddiego Spencera, który w 1983 wygrał na Hondzie wyścigi w RPA i Francji.

Zwycięstwa na Sachsenringu i Laguna Seca uczyniły także z Marqueza najlepszym debiutantem, który wygrał dwa wyścigi królewskiej klasy z rzędu od czasu triumfów Kenny’ego Robertsa w Austrii i Francji w 1978 roku.

Wygrana na Indianapolis sprawiła, że Marquez został drugim debiutantem w historii królewskiej klasy, który zwyciężył w trzech wyścigach z rzędu. Pierwszym był w 1978 roku Kenny Roberts, triumfując w Austrii, Francji i Włoszech.

Zwycięstwa na Sachsenringu, Laguna Seca i Indianapolis uczyniły Marqueza najmłodszym zawodnikiem w historii, który wygrał trzy wyścigi królewskiej klasy z rzędu. W wieku 20 lat i 182 dni, Hiszpan poprawił rekord Freddiego Spencera, który dokonał tego w 1983 roku mając 21 lat i 125 dni.

Wygrywając Grand Prix Czech, Marquez został pierwszym debiutantem w historii królewskiej klasy, który wygrał cztery wyścigi z rzędu.

Jego zwycięstwo w czeskim Brnie było piątym w sezonie. To największa ilość wygranych zdobytych przez debiutanta w historii królewskiej klasy.

Triumfy na Sachsenringu, Laguna Seca, Indianapolis i Brnie dały Marquezowi rekord w postaci najmłodszego zawodnika w historii, który wygrał cztery wyścigi królewskiej klasy z rzędu. Mając 20 lat i 189 dni, Marc poprawił rekord ustanowiony w 1962 roku przez Mike’a Hailwooda, który miał 22 lata i 139 dni.

W sezonie 2013 Marquez stanął na podium aż szesnaście razy. To najlepszy wynik debiutanta w historii królewskiej klasy.

Hiszpan zdobył także pole position aż dziewięć razy, znów ustanawiając rekord jako debiutant.

Marquez zgromadził w tym roku aż 334 punkty, najwięcej ile udało się zdobyć debiutantowi w pierwszym roku startów w królewskiej klasie.

Więcej informacji i zdjęć na stronie: motogp.hondaracingcorporation.com/

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły