Kwalifikacje MotoGP w Katarze odwołane

- Mick

Pustynna burza na pustyni? Kto by się tego spodziewał. Z powodu trwającej cały dzień ulewy w sobotę wieczorem odwołano kwalifikacje wszystkich trzech klas przed jutrzejszymi wyścigami pierwszej rundy MotoGP, Grand Prix Kataru. W niedzielę z pole position ruszy Maverick Vinales.

O ile czwartkowe i piątkowe treningi przebiegły bez większych przeszkód (choć wczoraj rano także delikatnie popadało), w sobotę od rana Katar bardziej przypominał wyspę Man niż pustynię. Deszcz i wiatr były tak mocne, a tor tak przesiąknięty wodą, że w takich warunkach zdaniem organizatorów nie dałoby się nawet jeździć za dnia, nie mówiąc o nocy i sztucznym oświetleniu.

Choć organizatorzy długo próbowali osuszyć nitkę toru, wyłożone sztuczną trawą pobocza i kompletnie zalane miejscami drogi serwisowe, ostatecznie musieli się poddać i podobnie jak w Malezji w 2006 roku odwołać sesje kwalifikacyjne. Jutro do wyścigów zawodnicy ustawią się więc zgodnie z wynikami z treningów wolnych… zakładając, że pogoda znów nie spłata nam figla, co może doprowadzić nawet do przeniesienia rywalizacji na poniedziałek. Tak było już w Katare w 2009 roku.

zdjęcia: motogp.com

zdjęcia: motogp.com

W MotoGP z pierwszego rzędu ruszą więc Maverick Vinales, który był najszybszy w dwóch z trzech treningów wolnych, zaskakująco szybki na jednym kółku (biorąc pod uwagę jego problemy z dostosowaniem się do wymagającego płynności Suzuki) Andrea Iannone oraz broniący tytułu Marc Marquez. To nie koniec niespodzianek. Podczas gdy z drugiej linii ruszą debiutant Johann Zarco, szybki Andrea Dovizioso i imponujący z Scott Redding, w trzecim rzędzie ustawią się Dani Pedrosa, Jonas Folger i Cal Crutchlow.

Dziewięciokrotny mistrz świata, Włoch Valentino Rossi wystartuje z dziesiątego, a debiutujący w barwach Ducati Jorge Lorenzo z dwunastego pola. Ich szanse na walkę o zwycięstwo wyglądają póki co równie marnie, jak jutrzejsza prognoza pogody, ale może właśnie deszcz będzie dla tych dwóch ratunkiem. W mniejszych klasach z pole position ruszą odpowiednio Franco Morbidelli i Jorge Martin, ale zanim rozpoczną się wyścigi, zawodnicy wezmą udział w wydłużonych do 30 minut rozgrzewkach. Wyścig MotoGP jutro o dwudziestej polskiego czasu… chyba, że pustynię znów zaleje.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl