Flagi, zachowania, pomoc: instrukcje dla flagowych MotoGP i WSBK
Piotr Jędrzejak
7 lutego 2017

Oglądając wyścigi na torze, niezależnie czy jest to MotoGP, WSBK, F1, WTCC lub jakakolwiek inna seria, często zapominamy o niezwykle ważnych postaciach, jakimi są flagowi.

Na każdym zakręcie toru może być nawet po kilka stanowisk, a na każdym stanowisku znajduje się kilka osób. Są to zarówno medycy, jak i osoby obsługujące flagi, czy osoby wyposażone w pasy do wyciągania motocykli ze żwiru. Każdy z nich musi pozostawać w 100-procentowym skupieniu przez cały weekend wyścigowy – od pierwszych wolnych treningów, do ostatniego wyścigu głównej klasy.

Międzynarodowa Federacja Motocyklowa FIM przygotowała właśnie półgodzinny film przeznaczony dla wszystkich osób obsługujących tory w czasie wyścigów MotoGP oraz WSBK. Jest to film instruktażowy dla flagowych, ale żaden prawdziwy fan wyścigów nie będzie rozczarowany po obejrzeniu. Dowiecie się szczegółów na temat flag, który kolor kiedy stosować. Ale też jak „marszale” powinni zachowywać się w stosunku do zawodników. Na przykład powinni pomagać odpalić im motocykl, jeżeli tego chcą, jednak jeżeli motocykl leżał w żwirze, najpierw trzeba pozbyć się kamieni zza owiewek.

Poza tym każda opisywana zasada okraszona jest adekwatną sytuacją nagraną podczas wyścigów lub treningów, a więc przy okazji zyskania nowej wiedzy, pooglądacie ciekawe ujęcia wyścigowe.

https://www.youtube.com/watch?v=aOCkpzsVjBY

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły