Casey Stoner wraca na motocykl MotoGP
Mick
14 stycznia 2015

Australijczyk Casey Stoner, dwukrotny mistrz świata królewskiej kategorii, wróci za stery motocykla MotoGP i już pod koniec stycznia w Malezji przeprowadzi pierwszy z dwóch zaplanowanych na ten rok testów Hondy RC213V.

29-letni dziś Stoner zakończył wyścigową karierę trzy lata temu, ale od tego czasu sporadycznie testował prototypy Hondy, po raz ostatni w październiku, kiedy w Japonii sprawdzał nie tylko nowy motocykl, ale również nowe opony Michelin na sezon 2016. Choć Australijczyk nie zamierza wracać do rywalizacji w MotoGP, zgodził się ponownie wcielić w rolę kierowcy rozwojowego.

Pod koniec stycznia Stoner zaliczył trzydniowe testy w Malezji, tuż przed oficjalnymi testami MotoGP. Australijczyk „rozgrzeje” w ten sposób nowe motocykle etatowych zawodników swojej byłej ekipy Repsol Honda, obrońcy tytułu Marca Marqueza i Daniego Pedrosy, ale też – najprawdopodobniej – znów przetestuje opony na przyszły rok. Pod koniec sezonu Stonera czeka jeszcze jeden test, ale jego data i miejsce nie zostały jeszcze potwierdzone.

„Po blisko rocznej przerwie powrót na motocykl MotoGP w październiku był dla mnie odświeżający – powiedział Stoner, który w trakcie swojej kariery wygrał 38 wyścigów MotoGP. – Zgodziliśmy się przedłużyć naszą współpracę z Hondą. Przygotowuje się obecnie do testów w Malezji. Jazda tam to zupełnie inna historia niż testy na japońskim torze Motegi, przede wszystkim z uwagi na pogodę i wilgotność powietrza, dlatego muszę wrócić do formy!”

„Bardzo się cieszymy, że Casey zostaje w rodzinie Hondy – dodał wiceszef HRC, Shuhei Nakamoto. – Jego wskazówki dotyczące rozwoju motocykla są bardzo cenne, dlatego mamy duże szczęście, że mamy w nim kierowcę testowego, który jest w stanie osiągać limity za sterami RC213V”.

Drugim kierowcą testowym Hondy jest od niedawna Japończyk Hiroshi Aoyama. Były mistrz świata klasy 250 zakończył swoją karierę w MotoGP po niezbyt udanym sezonie 2014. Nie jest jednak jasne, czy Aoyama również weźmie udział w testach w Malezji. Zaraz po tym, jak z maszyny zejdzie Stoner, na torze Sepang rozpoczną się na początku lutego pierwsze w tym roku, oficjalne testy MotoGP, w których wezmą udział wszyscy etatowi zawodnicy. Sezon ruszy w ostatni weekend marca od nocnego wyścigu o Grand Prix Kataru. Relacje na sportowych antenach Polsatu.

Mick
Redaktor naczelny

Redaktor działu sportowego. Kompendium wiedzy o wyścigach motocyklowych. Nie ma sezonu, nie ma klasy i nie ma zawodników, o których Mick chociażby nie słyszał. Odkryje kulisy zarówno WMMP, jak i zakamarki klasy MotoGP. Masz sprawę ? Skontaktuj się. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły