Wielki finał mistrzostw Włoch CIV w ten weekend
Mick
6 października 2017

W najbliższy weekend na torze Vallelunga pod Rzymem odbędzie się ostatnia runda motocyklowych mistrzostw Włoch. Wyścigi będzie można obejrzeć w telewizji.

Seria ELF CIV to jedne z najmocniejszych mistrzostw krajowych na świecie, a patrząc na to, co działo się podczas ostatniej rundy na torze Mugello, chyba także najbardziej zacięta i emocjonująca. Dowody?

W klasie Supersport 300 na metę pierwsza trójka wpadła wówczas praktycznie przyklejona do siebie, a losy zwycięstwa rozstrzygnęły się o zaledwie dwie… tysięczne sekundy. W Supersportach 600 pierwszą trójkę rozdzieliły wówczas cztery setne sekundy, a w Superbike’ach dwie dziesiąte. Czy tak samo będzie w ten weekend?

W najbardziej prestiżowej klasie Superbike losy tytułu są już rozstrzygnięte, a mistrzowskie laury po raz drugi w swojej karierze zgarnął Michele Pirro, kierowca testowy Ducati, który regularnie startuje także w MotoGP. Pirro nie miał sobie w tym roku równych, bo do tej pory wygrał aż 9 z 10 wyścigów! Ostatnio na Mugello przeszedł samego siebie, bo triumfował, choć przewrócił się w pierwszym zakręcie wyścigu! Lista startowa Superbike’ów pełna jest nazwisk dobrze znanych starszym kibicom serii MotoGP czy World Superbike; Zanetti, Calia, Tamburini, Lai, La Marra, czy nawet Lanzi i Goi. Całkiem niezła ekipa, prawda?

Prawdziwa jatka czeka nas w klasie Supersport, gdzie walkę o tytuł etatowych zawodników urozmaicą gwiazdy startujące z dzikimi kartami; Japończyk Noriyuki Haga, czyli wicemistrz świata, którego syn ściga się w Supersportach 300 oraz znany z World Superbike Australijczyk Anthony West.

Jakby tego było mało, w Supersportach 300 gotowych do walki jest aż 40 narwanych nastolatków. Losy tytułu są już rozstrzygnięte, ale wicemistrzostwo wciąż jest sprawą otwartą, podobnie jak tytuł w Moto3, gdzie ścigają się przyszłe, włoskie gwiazdy serii Grand Prix. Jeszcze goręcej jest w klasie PreMoto3, w której startują 13-to i 14-latkowie.

W padoku nie brakuje znanych nazwisk. Kilkoma zawodnikami opiekuje się sam Valentino Rossi i jego Akademia VR46, a swoje teamy mają też m.in. byli mistrzowie świata, Max Biaggi, czy Fausto Gresini oraz Paolo Simoncelli.

Wielki finał włoskiego sezonu wyścigów motocyklowych obejrzeć będą mogli także polscy kibice, z komentarzem niżej podpisanego, na antenie nSport+. Sobotnie wyścigi z odtworzenia od 21:45 do 23:45. Niedzielne już na żywo od 14:25 do 17:45.

Mick
Redaktor naczelny

Redaktor działu sportowego. Kompendium wiedzy o wyścigach motocyklowych. Nie ma sezonu, nie ma klasy i nie ma zawodników, o których Mick chociażby nie słyszał. Odkryje kulisy zarówno WMMP, jak i zakamarki klasy MotoGP. Masz sprawę ? Skontaktuj się. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły