SuperMoto of Nations 2016: podsumowanie od Reprezentacji Polski + video

- MotoRmania

„Osiągnęliśmy wszystko, co mogliśmy osiągnąć.”

informacja prasowa

Niespełna tydzień temu, w dniach 22-23. października Reprezentacja Polski SuperMoto wzięła udział w zawodach SuperMoto of Nations 2016, organizowanych na hiszpańskim torze Alcarras. Motocykli w biało-czerwonych barwach dosiedli: Wojciech Mańczak #43 (TM), Paweł Leśków #44 (Husqvarna) oraz Jędrzej Żuralski #45 (Husqvarna). Rolę opiekuna kadry pełnił Jacek Molik.

Team_Poland_SMoN2016

Przed wyjazdem do Katalonii Polacy za cel stawiali sobie poprawienie ubiegłorocznego wyniku z włoskiego Jesolo. Wówczas to, jadąca w tym samym składzie Reprezentacja Polski, po raz pierwszy zakwalifikowała się do czołowej szesnastki drużyn z całego świata i ukończyła zawody SMoN 2015 na piętnastej pozycji. W tym roku Wojtkowi, Pawłowi oraz Jędrzejowi udało się wspólnie osiągnąć zamierzony wynik. W klasyfikacji końcowej zawodów Polacy uplasowali się na miejscu czternastym, pozostawiając za sobą zespoły Portugalii oraz Łotwy. SuporMoto of Nations 2016 wygrała drużyna Francji. Na podium towarzyszyli im Czesi oraz Niemcy. Poniżej przeczytacie komentarze Kadry Narodowej SuperMoto po zakończonych zawodach.

Skrócona relacja video od organizatora:

Jędrzej Żuralski:

„Tor wywarł na mnie ogromne wrażenie, a szczególnie sekcja offroad oraz asfaltowe skoki. Jednak gdy po raz pierwszy wjechaliśmy na niego podczas sobotnich treningów, prawdę mówiąc czułem się słabo na motocyklu.  Nie mogłem odnaleźć swojego rytmu i tempa.

Z wyjazdu na wyjazd czułem się lepiej i bardziej pewnie, poprawiając tym samym czasy okrążeń, ale klasyfikacje ukończyłem na 14. pozycji, z czasem 01:29, co zupełnie mnie nie satysfakcjonowało. Cały sobotni wieczór analizowaliśmy nasze błędy, aby w niedzielę pojechać na 100% naszych możliwości. Przyniosło to efekt, bo podczas niedzielnego warm-up’u udało mi się wykręcić czas 01:28. Nastawiło to mnie pozytywnie do wyścigu, który rozpoczynałem z 30 pozycji. Po jego zakończeniu chronometraż wskazywał, że dojechałem na 24 miejscu. Jednak okazało się, że miał on awarię, która spowodowała ogromny chaos i półtorej godziny czekaliśmy na wyjaśnienie. W ostatecznych wynikach spadłem na miejsce 27., co według nas odbiega od rzeczywistości. W drugim wyścigu jechało mi się już znacznie lepiej, a w zasadzie najlepiej w całych zawodach. W nim uzyskałem najlepszy czas okrążenia 01:26, a cały wyścig ukończyłem na 26. pozycji.

Podsumowując swój występ, mogę z całą pewnością stwierdzić, że dałem z siebie 100%. Niestety z racji panującej w ostatnim czasie pogody, nie mogłem trenować na torze. Ale wnioski wyciągnięte i za rok wrócimy silniejsi w nowe doświadczenia. Ogromne podziękowania kieruję do Jacka Molika za pomoc okazaną na wyjeździe i cenne wskazówki, dla Piotra „Picia” za pomoc przy sprzęcie i oczywiście team partnerów – Wojtka i Pawła.”

Sekcja_terenowa_Alcarras_SMoN_2016_Reprezentacja_Polski

Paweł Leśków:

„Jestem zadowolony z naszego występu. Udało nam się poprawić ubiegłoroczny rezultat o jedną pozycję, ale mam świadomość, że nie wynika to z progresu naszych umiejętności. W Jeselo, gdzie przed rokiem odbywały się zawody SMoN, tor jest znacznie trudniejszy od tego w Alcarras. Tu mieliśmy świetnie przygotowany obiekt, ze świetnią nawierzchnią asfaltową, terenem offroadowym, zapleczem itp. Było nam łatwiej przystosować pod niego nasze motocykle i siebie. Osiągnęliśmy wszystko, co mogliśmy osiągnąć. Dziękuję Jackowi Molikowi, Polskiemu Związkowi Motorowemu oraz klubowi AMK Gliwice.”

Wojciech Mańczak:

„Organizator SMoN 2016 zbudował specjalnie na tą okazję nowy odcinek terenowy o długości 450m. Sekcja ta była bardzo szybka i twarda praktycznie jak asfalt. Normalnie nie ma z takim terenem problemu, lecz tu kryła się niespodzianka w postaci dość daleko rozstawionych podwójnych skoków o niskiej wysokości, które powinno się pokonywać dwa, dwa. Niestety nie mamy w Polsce na żadnym obiekcie podobnej sekcji terenowej, na której moglibyśmy trenować, a właśnie ta sekcja sprawiła nam największy problem. Szczerze mówiąc polskie supermoto jest dość daleko za resztą Europy pod względem przygotowanie technicznego i kondycyjnego zawodników. Sprzętowo nie odstajemy od reszty, ale brakuje jakiegokolwiek planu treningowego dla kadry. Wynik mógłby być spokojnie lepszy, gdyby starczało nam sił na drugą połowę wyścigu. Uważam, że mamy szanse realnie powalczyć w przyszłym roku o wejście do pierwszej dziesiątki najlepszych drużyn na świecie, lecz potrzebna jest większa pomoc PZM w tych przygotowaniach. W chwili obecnej przynależność do Kadry Narodowej praktycznie nie daje nic poza możliwością startu w tych zawodach. Nie mamy żadnych zgrupowań, treningów, czy nawet trenera kadry. Krótko mówiąc każdy z reprezentantów przygotowuje się sam, co jak widać nie daje zbyt dobrych wyników. 

Start_wyscigu_SMoN_2016_Alcarras

Wracając do zawodów i organizacji, dużym zaskoczeniem był obowiązek kupienia opon od organizatora i brak możliwości startu na swoich oponach tej samej marki, co organizatora. Część ekip miała ułatwione zadanie, ponieważ przyjechali do Alcarras tydzień wcześniej i startowali na tym obiekcie w Mistrzostwach Hiszpanii, co dało im dodatkowe 3-4 dni treningowe. Z pewnością realnie przełożyło się to na ok. 2s lepsze czasy na okrążeniu podczas SMoN. Ale atmosfera była super, nastroje w naszym zespole pozytywne, każdy członek zespołu pomagał i dzielił się swoimi uwagami, by polepszyć wynik. Myślę, że tą ekipą jesteśmy w stanie powalczyć o dużo lepsze lokaty za rok. Zawody uważam za udane i z niecierpliwością czekam na kolejną edycję w 2017r. Ze swojej strony obiecuję dużo lepsze przygotowanie, które mam nadzieję zaowocuje lepszymi wynikami. Dziękuję firmom: White Raven, Hi-Octane, A3 producent flag oraz holeshots za wsparcie, pozwalające na start w tych zawodach.”

Jacek Molik:

„Zawodnicy Kadry Narodowej są wybrani nieprzypadkowo. Prezentują najwyższy poziom wśród polskich zawodników. Brak im niestety objeżdżenia w imprezach międzynarodowych oraz na szybkich, niespotykanych w naszej części Europy, torach SuperMoto. Dlatego z sezonu na sezon poprawiają się, zaczynając rywalizować z zespołami, które dotychczas były poza zasięgiem. Stara maksyma mówi: “Trening czyni Mistrza”, stąd już dziś w planach są dodatkowe szkolenia i treningi mające na celu podniesienie na jeszcze wyższy poziom umiejętności sportowych naszych kadrowiczów. Liczymy na to, że w przyszłym sezonie uda nam się zawalczyć o miejsce w pierwszej dziesiątce.”

Sekcja_terenowa_Alcarras_SMoN_2016_Reprezentacja_Polski

Pełna, 27- minutowa relacja od organizatora:

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl