Snowdogs, czyli rosyjski, zimowy rajd motocykli jednokołowych – ale wypas!
Piotr Jędrzejak
28 stycznia 2014

 

Nie, nie do końca wiemy o co chodzi. Tak, jesteśmy mega zafascynowani.

 

Przeglądając internet, trafiliśmy na coś bardzo dziwnego. Wciąż nie jesteśmy nie do końca pewni, czy nasze odczucia są bliżej konsternacji czy zazdrości. Snowdogs to rosyjski rajd motocykli jednokołowych i ten krótki opis powinien Wam wystarczyć, aby zrozumieć o co chodzi. Zdjęcia pochodzą z X edycji rajdu. Unimoto, bo tak nazywają się przedziwne pojazdy biorące w nim udział, to garażowe wytwory bazujące swoją konstrukcją na motocyklach. Mają tylko jedno koło, kawałek ramy i silnik, a poza tym podpierają się na płozach i jeżdżą oczywiście po torze ze śniegu i lodu. Z tego co zrozumieliśmy, to kluczowy jest fakt, że unimoto nie mają konwencjonalnego układu sterowania podobnego do motocyklowego lub tego ze skuterów śnieżnych. Unimoto kieruje się za pomocą odpowiedniego nacisku na odpowiednie płozy, a ich konstrukcja jest dość dowolna. Dzięki temu pojazdy jadą dokładnie tam, gdzie im się akurat zamarzy, czyli nigdy w dobrym kierunku. Zwróćcie też uwagę na pomysłowość niektórych konstrukcji (i ich kolektorów wydechowych poprowadzonych w najdziwniejsze strony). Dodajcie do tego fakt, że wszystko dzieje się Rosji – musi być mega dziko i mega zabawnie. Cholera, zazdrościmy. I to mocno!

 

Zdjęcia wykonał Dmitry Ruzov i jeżeli potraficie rozszyfrować rosyjską cyrilicę, to zapraszamy na jego bloga. Jeżeli znajdziecie tam cenne informacje dotyczące zasad Snowdogs, podzielcie się!

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły