Skijoering w Karpaczu: chęć rywalizacji pokonała pogodę!
MotoRmania
12 lutego 2014

Śnieżny tor wyścigowy, narciarze przyczepieni do motocyklistów i wyścigi kipiące emocjami! Tak właśnie było na III Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Skijoering Devil Energy CUP w Karpaczu!

autor: Tadeusz Rudnicki
zdjęcia: Photez.pl

Skijoering jest rozwijającą się dyscypliną w Polsce. Przywędrowała ona ze Skandynawii gdzie była traktowana jako sposób przemieszczania się. Nazwa sama mówi za siebie – Skijoering znaczy po prostu „ciągnięcie nart”. W skład jednego zespołu wchodzi narciarz i motocyklista. Wspólnie tworzą duet, który powinien być jak jeden organizm, ponieważ od tego zależy szybkość i sposób pokonywania okrążenia. Jeżeli na trasie ustawimy obok siebie trzy takie zespoły, spowoduje to, że zwykłe okrążenie zamieni się w walkę ramię w ramię głodnych zwycięstwa, współczesnych gladiatorów. Tak właśnie wygląda wstęp do III Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Skijoering Devil Energy CUP, które odbyły się 8 lutego 2014 w Karpaczu!

Pierwotnie Mistrzostwa miały odbyć się z końcem stycznia. Termin ten został jednak przeniesiony na luty ze względu na wahania pogodowe i brak minusowej temperatury, która jest niezbędna, aby stworzyć perfekcyjne warunki do realizacji tego typu imprezy. Zima w tym roku była bardzo kapryśna, więc organizatorzy postanowili poczekać kilka tygodni na bardziej zimową aurę. Według kalendarza w lutym powinna królować minusowa temperatura, a śnieg przeważnie pokrywa większą część naszego kraju. Nic bardziej mylnego. Im bliżej było 8. lutego tym słupek rtęci nieubłaganie odsuwał się od cyfry 0, niestety do góry. Ekipa Skivegas (jeden z głównych organizatorów) postanowiła zadrwić z pogody i dokonać niemożliwego – zrealizować zawody w niemalże wiosennej aurze. Dzięki dodatkowej pomocy osób m.in. Firmie Dobrowolski Transport i Koparki (Marian i Artur Dobrowolski), Panom Waldemarowi Drahajmowi (z kompleksu narciarskiego „KOPA”) oraz Piotrowi Kaczmarkowi (ze Schroniska Odrodzenie) udało się nawieźć śnieg na Stadion Miejski w Karpaczu. Przywieziono 22 ciężarówki wypełnione po brzegi śniegiem!

Pozwoliło to na usypanie toru, na którym zmagały się 22 ekipy w klasie mężczyzn (w tym 4 ekipy z Niemiec), 2 ekipy w klasie kobiet, 2 ekipy w klasie junior, a także jeden pokazowy przejazd w duecie motocyklista i snowboarder.

Eliminacje do zawodów zostały przeprowadzone w formie prologu. Każda drużyna, wg numerów startowych przejeżdżała jedno okrążenie. Na podstawie uzyskanego czasu, zespoły były dopierane w pary tak, aby kolejną część Mistrzostw rozegrać w systemie pucharowym. To tutaj rywalizowały już po dwa duety podczas jednego biegu! Lepszy z nich przesuwał się w stronę ścisłego finału. Z rundy na rundę emocje były coraz większe. Zawodnicy zmagali się nie tylko z konkurencją, ale również z wymagającymi warunkami na trasie. W ten sposób rozegranych zostało 19 wyścigów w kategorii Mężczyzn, co pozwoliło wyłonić 3 najlepsze zespoły, które stanęły do finałowego wyścigu o najwyższe laury. Były to dwie ekipy z Polski: Skivegas (Gazda, Stanek), Auner (Krywult, Makarewicz), a także reprezentanci Niemiec: Die Maskietin Grifer (Oberholyner, Eder). Był to jeden z najbardziej emocjonujących wyścigów tego dnia, szala zwycięstwa przechylała się co chwilę na inną stronę. Zespołem, który przekroczył linię mety jako pierwszy, po zaciętym pojedynku, był zespół Auner!

Na ogromne gratulacje zasługują również ekipy damskie, które również dały z siebie wszystko: zespół Sogo Club (Magierowska, Szczepaniec) oraz Świat Motocykli (Bąk, Żmigródzka).

Skijoering jest wyjątkową dyscypliną. Jeżeli dodamy do tego słoneczną sobotę 8. lutego oraz atmosferę która panowała na Stadionie Miejskim w Karpaczu, mamy wybuchową mieszankę. Pozostanie ona w pamięci na długi czas nie tylko jako wspaniałe, sportowe widowisko, ale również jako przykład, że garstka ludzi z pasją jest w stanie przezwyciężyć przeciwności losu i dokonać niemożliwego. Jak Skijoering, to tylko w Karpaczu!

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły