Quadzilla ma silnik z GSX-R1000 i jest przerażająco dziką wyścigówką do hill-climb

- Piotr Jędrzejak

Quady mają w sobie pewne cechy motocykli, jednak nie ma co się oszukiwać, to dwa różne światy. Ian Ffitch poszedł o krok dalej…

Ian jest znanym zawodnikiem wyścigowym w Nowej Zelandii. Trochę znudził się zwykłymi wyścigówkami, więc wziął na warsztat quada i postanowił zbudować ostateczną maszynę do dominowania wyścigów typu hill-climb. Tam ważna jest prędkość, moc, a także zwinność pojazdu.

Z oryginalnej ramy quada Suzuki zostało 20%, reszta to ręczna robota. Pojawiło się specjalnie dedykowane zawieszenie, a silnik przeszczepiono z Suzuki GSX-R1000 2001. Tak powstała „Quadzilla” o mocy 142KM – po pomiarze już na kołach, a nie na silniku. Ten dziki sprzęt może rozpędzić się do 230 km/h. Żeby lepiej poradzić sobie z ciasnymi zakrętami, w zbudowaniu przyczepności pomaga zestaw spojlerów. Ale hamowanie jest równie ważne, więc spojlery są aktywne! Stają w pionie przy hamowaniu.

Efektem jest piekielna maszyna. Ma w sobie motocyklowy silnik i wiele motocyklowych cech – na zakrętach trzeba pracować ciałem, a na wyjściach wstaje na tylne koła. Jednak krótki rozstaw osi sprawia, że Quadzilla jest niezwykle nerwowa… Przy takich prędkościach, z drzewami w zasięgu ręki. My nie odważylibyśmy się jechać takim ogniem. Ale Ian regularnie melduje się w czołówce, zwycięża i pokonuje wyścigówki klasy WRC, Touring Car, czy potwory o mocy ponad 500KM. Szacun.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl