Lampkin przejechał okrążenie Tourist Trophy na jednym kole!

- Piotr Jędrzejak

12-krotny Mistrz Świata w Trialu, Dougie Lampkin stał się pierwszą osobą, która ukończyła pełne 60,7-kilometrowe okrążenie Isle of Man TT na jednym kole.

Jeżeli kiedykolwiek czytaliście nasz miesięcznik, to pewnie wiecie, że raczej lubimy jazdę na jednym kole. Dlatego Dougie Lampkin właśnie stał się naszym najwspanialszym idolem.

dougie lampkin wheelie tourist trophy (2)

Dougie trenuje na Wyspie Man

Po latach spekulacji, czy ktoś kiedykolwiek pokonał okrążenie Mountain Course na jednym kole, i czy to w ogóle jest możliwe, legenda trialu w końcu zamknęła temat. Dougie nie tylko przejechał pełne okrążenie na wheelie, ale zrobił to przed kamerami nadającymi na żywo!

Pomimo 7 miesięcy planowania, nie wszystko poszło gładko. Najpierw start przesunięto o 24 godziny z powodu silnego wiatru na Wyspie Man. W końcu Dougie jednak wystartował, o 17:00. Mimo, że słabszy, to wiatr nie ustał i stale przeszkadzał w dokonaniu niemalże niemożliwego. Na niesławnej sekcji górskiej wiatr osiągał w porywach prędkość nawet 65 km/h.

dougie lampkin wheelie tourist trophy (3)

Kibice zbierali się w różnych miejscach okrążenia.

Ale Lampkin dał radę. Po wszystkim powiedział: „Z 10 razy byłem blisko, żeby opuścić motocykl, a dwa razy już byłem pewien, że go straciłem. Kiedy tracisz balans i zdejmujesz prawą nogę, jesteś w poważnych kłopotach. Przy takich prędkościach nie za bardzo mogłem polegać na tylnym hamulcu.”

Przejechanie pełnego okrążenia, czyli 60,7 kilometra, zajęło mu 1 godzinę i 35 minut. Poniżej obejrzycie krótki klip podsumowujący wyczyn, ale jeżeli macie ochotę, możecie też obejrzeć pełną, 2-godzinną relację na RedBull TV.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl