Lampkin przejechał okrążenie Tourist Trophy na jednym kole!
Piotr Jędrzejak
29 września 2016

12-krotny Mistrz Świata w Trialu, Dougie Lampkin stał się pierwszą osobą, która ukończyła pełne 60,7-kilometrowe okrążenie Isle of Man TT na jednym kole.

Jeżeli kiedykolwiek czytaliście nasz miesięcznik, to pewnie wiecie, że raczej lubimy jazdę na jednym kole. Dlatego Dougie Lampkin właśnie stał się naszym najwspanialszym idolem.

Dougie trenuje na Wyspie Man

Po latach spekulacji, czy ktoś kiedykolwiek pokonał okrążenie Mountain Course na jednym kole, i czy to w ogóle jest możliwe, legenda trialu w końcu zamknęła temat. Dougie nie tylko przejechał pełne okrążenie na wheelie, ale zrobił to przed kamerami nadającymi na żywo!

Pomimo 7 miesięcy planowania, nie wszystko poszło gładko. Najpierw start przesunięto o 24 godziny z powodu silnego wiatru na Wyspie Man. W końcu Dougie jednak wystartował, o 17:00. Mimo, że słabszy, to wiatr nie ustał i stale przeszkadzał w dokonaniu niemalże niemożliwego. Na niesławnej sekcji górskiej wiatr osiągał w porywach prędkość nawet 65 km/h.

Kibice zbierali się w różnych miejscach okrążenia.

Ale Lampkin dał radę. Po wszystkim powiedział: „Z 10 razy byłem blisko, żeby opuścić motocykl, a dwa razy już byłem pewien, że go straciłem. Kiedy tracisz balans i zdejmujesz prawą nogę, jesteś w poważnych kłopotach. Przy takich prędkościach nie za bardzo mogłem polegać na tylnym hamulcu.”

Przejechanie pełnego okrążenia, czyli 60,7 kilometra, zajęło mu 1 godzinę i 35 minut. Poniżej obejrzycie krótki klip podsumowujący wyczyn, ale jeżeli macie ochotę, możecie też obejrzeć pełną, 2-godzinną relację na RedBull TV.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły