Jurgen radzi: przyczepność opony a pochylenie, mieszanka gumy, powierzchnia kontaktu…
Piotr Jędrzejak
30 czerwca 2017

Jak to zrobić, aby jechać w zakręcie pełną możliwą prędkością, utrzymać przyczepność i nie zaliczyć gleby?

Nie ma takiej opcji, aby ktoś tak idealnie przedstawił odpowiedź na powyższe pytanie, aby ktoś inny tę teorię od razu idealnie zastosował. Od tego są nieustanne szkolenia. Aczkolwiek można podnieść swoje szanse poprzez zwiększanie wiedzy teoretycznej.

W tym pomaga na przykład wiedza, jaki wpływ sztywność wahacza (co zaprezentowała właśnie animacja od MotoGP). Albo jak z technicznego punktu widzenia wygląda przyczepność opony? O tym własnie chciałby opowiedzieć Wam Jurek „Jurgen” Głodek #113, polski zawodnik supermoto. Na swoim fanpage’u Mogę Być Szybki prowadzi serię vlogów o technice motocyklowej.

Jurgen odpowiada na kilka pytań, jak na przykład „czy przyczepność opony zwiększa lub zmniejsza się przy pochyleniu w zakręcie?”. Całkiem obrazowo rozrysował też, jak gospodarować gazem i złożeniem, aby utrzymać przyczepność opony. Z taką wiedzą nie pozostaje nic innego, niż tylko wjechać na tor i trenować!

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły