Akrapovič chwali się nowym, bajeranckim robotem do testowania wydechów

- Piotr Jędrzejak

Robot potrafi zmieniać biegi, używać tylnego hamulca oraz operować manetką.

Układy wydechowe to jedne z droższych, akcesoryjnych zabawek, jakie można kupić do swojego motocykla. To dlatego, że konstruowanie jednych z najlepszych na świecie wydechów wcale nie jest łatwe. Słoweńska firma Akrapovič poszła teraz o krok dalej – w swojej fabryce mają teraz robota na hamowni, który testuje wydechy za nich.

Do tej pory testy odbywały się na drogach oraz na torach wyścigowych. Akrapovič nie zamierza z tego zrezygnować, bo opinia motocyklisty zawsze jest najważniejsza, jednak robot zdecydowanie ułatwi sprawę.

hamownia akrapovic robot

Imponujący zestaw zawiera w sobie hamownię podwoziową o mocy 200 kW, na której przeprowadzać można testy z prędkościami 200 km/h. Motocykl operowany jest przez robota, któremu nadano ludzki kształt. Robot potrafi zmieniać biegi, używać tylnego hamulca oraz operować manetką gazu. Posiada też system dostarczania paliwa do zbiornika motocykla, a więc testy mogą odbywać się nie tylko autonomicznie, ale i bez przerwy. Aby było bardziej ekologiczniehamownia potrafi wykorzystywać ciepło motocykla do dogrzewania nadlatującego powietrza przy niskich temperaturach, a także odzyskuje energię napędu motocykla, używając jej do częściowego zasilenia systemu wentylacji.

Zobaczcie, wygląda ciekawie. Przy okazji posłuchacie, jak brzmi Kawasaki Z900 RS „na Akrapie”.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl