Akrapovič chwali się nowym, bajeranckim robotem do testowania wydechów
Piotr Jędrzejak
9 sierpnia 2018

Robot potrafi zmieniać biegi, używać tylnego hamulca oraz operować manetką.

Układy wydechowe to jedne z droższych, akcesoryjnych zabawek, jakie można kupić do swojego motocykla. To dlatego, że konstruowanie jednych z najlepszych na świecie wydechów wcale nie jest łatwe. Słoweńska firma Akrapovič poszła teraz o krok dalej – w swojej fabryce mają teraz robota na hamowni, który testuje wydechy za nich.

Do tej pory testy odbywały się na drogach oraz na torach wyścigowych. Akrapovič nie zamierza z tego zrezygnować, bo opinia motocyklisty zawsze jest najważniejsza, jednak robot zdecydowanie ułatwi sprawę.

Imponujący zestaw zawiera w sobie hamownię podwoziową o mocy 200 kW, na której przeprowadzać można testy z prędkościami 200 km/h. Motocykl operowany jest przez robota, któremu nadano ludzki kształt. Robot potrafi zmieniać biegi, używać tylnego hamulca oraz operować manetką gazu. Posiada też system dostarczania paliwa do zbiornika motocykla, a więc testy mogą odbywać się nie tylko autonomicznie, ale i bez przerwy. Aby było bardziej ekologiczniehamownia potrafi wykorzystywać ciepło motocykla do dogrzewania nadlatującego powietrza przy niskich temperaturach, a także odzyskuje energię napędu motocykla, używając jej do częściowego zasilenia systemu wentylacji.

Zobaczcie, wygląda ciekawie. Przy okazji posłuchacie, jak brzmi Kawasaki Z900 RS „na Akrapie”.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły