OBALAMY MITY – Są techniczne różnice między prowadzeniem motocykla na torze i drodze?
MotoRmania
21 marca 2020

Jazda drogowa różni się tym od torowej, że musi się odbywać z mniejszymi prędkościami- ale czy to znaczy, że technicznie robimy coś inaczej?

 

Po ostatniej publikacji dotyczącej szkoleń w Polsce w komentarzach rozpętała się prawdziwa burza… Jednym z podnoszonych wątków były rzekome różnice pomiędzy techniką prowadzenia motocykla na torze i na drodze. W Polsce istnieją instruktorzy jazdy motocyklem ,  od których usłyszycie „nie patrz na Marqueza, nie patrz na Rossiego”tylko  „bierz przykład ze mnie”. Jak to uzasadniają? Bardzo logicznie i wiarygodnie. Po pierwsze nie jeździsz na torze tylko na drodze. Nie masz takiej przyczepności jak oni, nie masz maszyny z takim potencjałem. Twój drogowy motocykl musi być prowadzony inaczej.  Jak? Tutaj padają różne propozycje siedzenia na motocyklu i powstają nowe legendy dotyczące filozofii prowadzenia. Tutaj w MotoRmanii od 2001 roku zajmujemy się testowaniem motocykli na drogach, a od 2007 roku rozwijamy swoje umiejętności wyścigowe.

Postanowiliśmy na przykładzie motocykla typu supermoto ( SK1 o pojemności 250cc) wyposażonego w mocno zużyte opony o bardzo niskim współczynniku przyczepności, zademonstrować czy rzeczywiście droga publiczna wymaga innej techniki jazdy. Innymi słowy, czy tak zwana „technika sportowa” jest jakąś inną, nieadekwatną w tym środowisku metodą prowadzenia motocykla.  Zobaczcie materiał.

 

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły