Z jaką prędkością można przewozić dziecko? Ile motocykli może jechać razem w grupie?

- MotoRmania

Od wielu lat jeździsz na motocyklu ale czy pamiętasz o wszystkich zasadach poruszania się po drogach? My musieliśmy sobie przypomnieć.

Niektórzy z nas robili prawo jazdy dawno… Inni mają słabszą pamięć 🙂 Zebraliśmy dla was kilka informacji z kodeksu drogowego w ramach przypomnienia.

Prędkość dopuszczalna motocykli w obszarze zabudowanym wynosi:

W godzinach 5.00-23.00:    50 km/h

W godzinach 23.00-5.00:    60 km/h

Uwaga: Prędkość w obszarze zamieszkania wynosi 20 km/h

Prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym dla motocykli wynosi:

Na autostradzie 140 km/h

Na drodze ekspresowej dwujezdniowej 120 km/h

Na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej  o co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu 100 km/h

Na pozostałych drogach 90 km/h

Prędkość dopuszczalna dla motocykla (również z przyczepą), czterokołowca i motoroweru, którymi przewozi się dziecko do 7 lat, wynosi 40 km/h

Kierujący może holować pojazd silnikowy pod warunkiem, że prędkość pojazdu holującego nie przekracza 30 km/h w obszarze zabudowanym i 60 km/h poza obszarem zabudowanym.

W Przypadku holowania motocykla, powinien on być połączony z pojazdem holującym połączeniem giętkim, umożliwiającym bezproblemowe odczepienie.

Odległość między pojazdami przy połączeniu giętkim powinna wynosić 4-6 m, przy czym połączenie ma być oznakowane na przemian pasami białymi i czerwonymi albo zaopatrzone w chorągiew zółtą lub czerwoną.

Jeżeli jedziesz w zorganizowanej grupie motocyklowej, grupa ta nie może przekraczać 10 pojazdów. W przypadku, gdy jest was więcej, to odległość między grupami nie może być mniejsza niż 200 m.

W Polsce musisz jeździć w kasku ochronnym (kierowca i pasażer), odpowiadającym właściwym warunkom technicznym. Inne elementy odzieży ochronnej nie są wymienione.

Jeśli pozostawisz swój motocykl w miejscu publicznym bez tablic, lub jego stan będzie wskazywał na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza. Pojazd, który na wezwanie gminy, nie zostanie odebrany przez osobę upoważnioną w ciagu 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznaje się za pojazd porzucony z zamiarem wyzbycia się. Taki pojazd przechodzi na własność gminy z mocy ustawy.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl