Z jaką prędkością można przewozić dziecko? Ile motocykli może jechać razem w grupie?
MotoRmania
24 lutego 2020

Od wielu lat jeździsz na motocyklu ale czy pamiętasz o wszystkich zasadach poruszania się po drogach? My musieliśmy sobie przypomnieć.

Niektórzy z nas robili prawo jazdy dawno… Inni mają słabszą pamięć 🙂 Zebraliśmy dla was kilka informacji z kodeksu drogowego w ramach przypomnienia.

Prędkość dopuszczalna motocykli w obszarze zabudowanym wynosi:

W godzinach 5.00-23.00:    50 km/h

W godzinach 23.00-5.00:    60 km/h

Uwaga: Prędkość w obszarze zamieszkania wynosi 20 km/h

Prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym dla motocykli wynosi:

Na autostradzie 140 km/h

Na drodze ekspresowej dwujezdniowej 120 km/h

Na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej  o co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu 100 km/h

Na pozostałych drogach 90 km/h

Prędkość dopuszczalna dla motocykla (również z przyczepą), czterokołowca i motoroweru, którymi przewozi się dziecko do 7 lat, wynosi 40 km/h

Kierujący może holować pojazd silnikowy pod warunkiem, że prędkość pojazdu holującego nie przekracza 30 km/h w obszarze zabudowanym i 60 km/h poza obszarem zabudowanym.

W Przypadku holowania motocykla, powinien on być połączony z pojazdem holującym połączeniem giętkim, umożliwiającym bezproblemowe odczepienie.

Odległość między pojazdami przy połączeniu giętkim powinna wynosić 4-6 m, przy czym połączenie ma być oznakowane na przemian pasami białymi i czerwonymi albo zaopatrzone w chorągiew zółtą lub czerwoną.

Jeżeli jedziesz w zorganizowanej grupie motocyklowej, grupa ta nie może przekraczać 10 pojazdów. W przypadku, gdy jest was więcej, to odległość między grupami nie może być mniejsza niż 200 m.

W Polsce musisz jeździć w kasku ochronnym (kierowca i pasażer), odpowiadającym właściwym warunkom technicznym. Inne elementy odzieży ochronnej nie są wymienione.

Jeśli pozostawisz swój motocykl w miejscu publicznym bez tablic, lub jego stan będzie wskazywał na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza. Pojazd, który na wezwanie gminy, nie zostanie odebrany przez osobę upoważnioną w ciagu 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznaje się za pojazd porzucony z zamiarem wyzbycia się. Taki pojazd przechodzi na własność gminy z mocy ustawy.

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły