Niemcy wciąż debatują, czy dopuścić motocykle 125 na prawko kat. B
Piotr Jędrzejak
21 czerwca 2019

Aktualnie u naszych zachodnich sąsiadów nie można jeździć 125-tkami na samochodowe prawo jazdy. Być może to się zmieni.

Wiele krajów europejskich, od niedawna także Polska, zezwala kierowcom samochodów na jazdę motocyklami klasy 125 ccm, czyli o mocy do 15 KM. W Niemczech kierowcy z prawkiem kategorii B nie mają takiego uprawnienia.

Uściślijmy – niektórzy mogą jeździć motocyklami lekkimi, ale jest to zależne od tego, jakie prawko mieli przed 1980 rokiem, o czym pisaliśmy bardzo dokładnie. Roboczo spokojnie można stwierdzić, że aktualni kierowcy oraz zagraniczni kierowcy nie mogą jeździć 125-tkami na prawko B.

Idąc w ślady wielu krajów europejskich, niemiecki minister transportu, Andreas Scheuer zaproponował zmiany. Niemiecki dziennik Spiegel.de ujawnia, że kierowcy samochodów mogliby jeździć motocyklami o mocy do 15 KM pod warunkiem że:
– mają ukończone 25 lat,
– posiadają prawo jazdy min. 5 lat,
– ukończyli dedykowany 90-minutowy kurs teoretyczny,
– ukończyli dedykowane 6 godzin szkolenia praktycznego.

Propozycja ministra transportu szybko znalazła się jednak pod ostrzałem. Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego twierdzi, że nie ma „wystarczających powodów, aby złagodzić dostęp do drugiej najbardziej niebezpiecznej klasy pojazdów na niemieckich drogach”.

Według Federalnego Urzędu Statystycznego, ponad jedna piąta ofiar śmiertelnych na drogach to motocykliści. W ciągu ostatniego roku było to 699 spośród 3265 osób.

Aktualnie kierowcy posiadający prawo jazdy kat. B mogą jeździć motorowerami do 50 ccm. Dokładnie tak, jak w Polsce przed zmianą na 125 ccm.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły