Niemcy wciąż debatują, czy dopuścić motocykle 125 na prawko kat. B

- Piotr Jędrzejak

Aktualnie u naszych zachodnich sąsiadów nie można jeździć 125-tkami na samochodowe prawo jazdy. Być może to się zmieni.

Wiele krajów europejskich, od niedawna także Polska, zezwala kierowcom samochodów na jazdę motocyklami klasy 125 ccm, czyli o mocy do 15 KM. W Niemczech kierowcy z prawkiem kategorii B nie mają takiego uprawnienia.

Uściślijmy – niektórzy mogą jeździć motocyklami lekkimi, ale jest to zależne od tego, jakie prawko mieli przed 1980 rokiem, o czym pisaliśmy bardzo dokładnie. Roboczo spokojnie można stwierdzić, że aktualni kierowcy oraz zagraniczni kierowcy nie mogą jeździć 125-tkami na prawko B.

Idąc w ślady wielu krajów europejskich, niemiecki minister transportu, Andreas Scheuer zaproponował zmiany. Niemiecki dziennik Spiegel.de ujawnia, że kierowcy samochodów mogliby jeździć motocyklami o mocy do 15 KM pod warunkiem że:
– mają ukończone 25 lat,
– posiadają prawo jazdy min. 5 lat,
– ukończyli dedykowany 90-minutowy kurs teoretyczny,
– ukończyli dedykowane 6 godzin szkolenia praktycznego.

Propozycja ministra transportu szybko znalazła się jednak pod ostrzałem. Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego twierdzi, że nie ma „wystarczających powodów, aby złagodzić dostęp do drugiej najbardziej niebezpiecznej klasy pojazdów na niemieckich drogach”.

Według Federalnego Urzędu Statystycznego, ponad jedna piąta ofiar śmiertelnych na drogach to motocykliści. W ciągu ostatniego roku było to 699 spośród 3265 osób.

Aktualnie kierowcy posiadający prawo jazdy kat. B mogą jeździć motorowerami do 50 ccm. Dokładnie tak, jak w Polsce przed zmianą na 125 ccm.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl