Nowe zielone tablice! Od stycznia również dla motocyklistów.

- MotoRmania

Czarne cyfry i litery na zielonym tle – tak wyglądają nowe tablice rejestracyjne, które od 1 stycznia są wydawane właścicielom pojazdów elektrycznych lub napędzanych wodorem.

Zrzut ekranu 2020-01-06 o 07.41.58

Wprowadzenie zielonych tablic rejestracyjnych jest związane z wchodzącym w życie 1 stycznia 2020 r. przepisem ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Wprowadzono zmianę w ustawie Prawo o ruchu drogowym przez dodanie artykułu stanowiącego, że pojazd elektryczny i pojazd napędzany wodorem posiadają tablice rejestracyjne wskazujące na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu. Tablice te wyróżnia zielone tło oraz umieszczany na nich znak legalizacyjny. Pozostałe elementy, a więc literowe wyróżniki województwa, powiatu i pojazdu będą określane na dotychczasowych zasadach.

Właściciele pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem zarejestrowanych przed 1 stycznia 2020 r. mogą wnioskować o wymianę tablic rejestracyjnych wydanych na podstawie dotychczasowych przepisów, ale  nie mają takiego obowiązku.

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych weszła w życie pod koniec lutego 2018 roku. Według Ministerstwa Energii, które przygotowało projekt, głównym celem ustawy jest upowszechnienie w Polsce pojazdów elektrycznych oraz transportu z wykorzystaniem paliw alternatywnych.

Pojazdy elektryczne w wielu miastach są uprzywilejowane, mogą np. jeździć po buspasach.  Wkrótce będą też miejsca parkingowe dostępne tylko dla takich samochodów, czy motocykli.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl