21 marca w Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim zostanie rozegrany finał Indywidualnych Mistrzostw Europy w tej odmianie wyścigów motocyklowych. O medale będą rywalizować reprezentanci 10 państw. Biało-czerwone barwy będzie reprezentował Michał Knapp.

Zawody będą składać się z piątkowego treningu oraz sobotniego turnieju głównego. W sobotę kibice zobaczą 20 wyścigów w fazie zasadniczej, po której dwóch zawodników z największą ilością punktów awansuje do wielkiego finału. Stawkę uzupełnią w nim dwaj najlepsi z wyścigu barażowego, w którym spotkają się sklasyfikowani w turnieju zasadniczym na miejscach 3-6. Zwycięzca wyścigu finałowego zostanie mistrzem Europy. Austria, Czechy, Niemcy, Rosja, Holandia i Szwecja będą mieć po dwóch reprezentantów, a Włochy, Szwajcaria, Finlandia i Polska po jednym.

Franz_Zorn

Finał Indywidualnych Mistrzostw Europy zostanie rozegrany w Polsce po raz drugi. W styczniu 2008 roku o medale rywalizowano na torze lodowym „Błonie” w Sanoku. Wówczas na najwyższym stopniu podium stanął Austriak Franz Zorn, srebro wywalczył Rosjanin Roman Akimienko, a brąz Fin Antti Aakko. Po raz ostatni reprezentant Polski brał udział w zawodach finałowych Indywidualnych Mistrzostw Europy w wyścigach motocyklowych na lodzie w 2015 roku w podmoskiewskich Łuchowicach. Mirosław Daniszewski zajął wówczas 16 miejsce. Grzegorz Knapp trzykrotnie występował w finałach IME: Sanok 2008 – 13. miejsce, Togliatti 2011 – 11. miejsce oraz Assen 2012 – 12. miejsce. Występy w zawodach półfinałowych mają natomiast na swoim koncie również Michał Widera, Zdzisław Żerdziński oraz Piotr Hejnowski. Od sezonu 2016 Polacy nie brali udziału w tych rozgrywkach, aż do 2020, gdzie na starcie finału IME stanie Michał Knapp.

ice_racing1

Miejscem zmagań będzie Arena Lodowa Tomaszów Mazowiecki. To pierwszy w Polsce zadaszony obiekt, który posiada tor lodowy i jest przystosowany do organizowania zawodów sportowych najwyższej rangi. Na co dzień służy przede wszystkim do uprawiania łyżwiarstwa szybkiego i short-tracku. Żużlowcy zadebiutują na tamtejszym lodzie. Godzina rozpoczęcia zawodów zostanie wkrótce ustalona, po konsultacji ze stacją telewizyjną, która przeprowadzi z nich transmisję.

– Cieszę się, że Tomaszów Mazowiecki i Arena Lodowa ugoszczą kolejną dużą imprezę sportową i niebawem ziści się to, o czym od dawna marzyliśmy. Nasz piękny obiekt spełni rolę wielofunkcyjną i posłuży – jako pierwsza hala w Polsce – kolejnej po łyżwiarstwie szybkim dyscyplinie – niezwykle widowiskowej lodowej odmianie żużla. Życzyłbym sobie, żeby zagościła ona u nas na dłużej – powiedział na środowej konferencji prasowej dotyczącej tych zawodów prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko. – Ta impreza będzie z pewnością swego rodzaju eksperymentem, bo przecież w hali odbędzie się w naszym kraju po raz pierwszy. To także dowód na to, że imprezy mistrzowskie nie muszą odbywać się jedynie w dużych aglomeracjach, ale także w innych miastach. Na przykład tak dobrze zarządzanych jak Tomaszów Mazowiecki – przyznał europoseł Ryszard Czarnecki, honorowy patron zawodów. – Liczę, że będzie to fajna okazja do przeżycia sportowych emocji dla kibiców tradycyjnego żużla, bo 21 marca zawodnicy najpopularniejszej polskiej dyscypliny nieolimpijskiej jeszcze nie rozpoczną sezonu – dodał.

ice_racing2

– O organizację mistrzostw Europy konkurowaliśmy z Finlandią i cieszę się bardzo, że udało się otrzymać jej organizację. Jestem przekonany, że będzie stała na wysokim poziomie na każdym polu – powiedział Piotr Szymański, przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego oraz Komisji Wyścigów Torowych FIM Europe. – Jeśli chodzi o Michała Knappa, to liczymy, że pokaże się z jak najlepszej strony. Na pewno pomożemy mu w przygotowaniach do tych zawodów. Oficjalnie kadrowiczem może stać się pod koniec stycznia. Wówczas otrzyma oficjalne powołanie do reprezentacji Polski, co stanie się podczas posiedzenia prezydium Polskiego Związku Motorowego – dodał.

Michał Knapp to bratanek nieżyjącego już niestety Grzegorza Knappa, najlepszego polskiego zawodnika w historii, jeśli chodzi o ice speedway. Michał miał kilkuletnią przerwę w startach, ale cieszy się z otrzymanej szansy. – Z jazdą na motocyklu jest jak z jazdą na rowerze. Tego się nie zapomina. Jestem bardzo szczęśliwy z otrzymanej szansy i zrobię wszystko, by nie zawieść kibiców. Wiadomo, że faworytami zawodów będą Rosjanie, od lat dominujący w naszym sporcie. Ale w Tomaszowie Mazowieckim jest dość specyficzny tor o długich prostych i wąskich łukach. To pozwoli mknąć po torze z prędkością nawet 140 kilometrów na godzinę, choć będzie trzeba szybko zamykać gaz, by zmieścić się na wirażach. Może to przynieść trochę niespodzianek – powiedział Knapp.

knapp_michal

– Przed nami ogrom pracy organizacyjnej, bo taka impreza odbywać się będzie w Polsce po raz pierwszy na zamkniętym obiekcie. Trzeba na nim dokonać niezbędnych przeróbek, by przystosować go do tego typu zawodów. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy fachowców, z kraju i zagranicy, mających ogromne doświadczenie w organizacji ice speedwaya. Jestem przekonany, że będzie to niezwykle udana impreza, a lodowa odmiana żużla dobrze przyjmie się w Tomaszowie Mazowieckim – powiedział Maciej Polny, prezes firmy KFSport, właściciela marki Speedwayevents.pl.

Konferencja prasowa w Tomaszowie Mazowieckim zakończyła się wręczeniem okolicznościowych plastronów dla prezydenta miasta Marcina Witki, honorowego patrona imprezy europosła Ryszarda Czarneckiego oraz reprezentanta Polski Michała Knappa.

logo_IME

Bilety
Bilety na European Individual Ice Speedway Championship można kupować od 9 stycznia w systemie online na stronach internetowych: bilety.speedwayevents.pl oraz iseuro.com.

Cennik:
Sektor A (za wyjątkiem trybuny A-5)
Bilet Normalny – 99 zł
Bilet Ulgowy – 85 zł*
Sektor B
Bilet Normalny – 79 zł
Bilet Ulgowy – 65 zł
Pakiet VIP & Hospitality
Trybuna A-5 – 300 zł**
* – bilet ulgowy przysługuje osobom do 18. roku życia (za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej) oraz emerytom i rencistom (za okazaniem ważnej legitymacji)
** – pakiet VIP & Hospitality zawiera: miejsce numerowane w najlepszej części stadionu naprzeciw linii startu i mety na Trybunie Głównej/VIP, program zawodów, wysokiej klasy catering, zestaw upominków, możliwość wejścia do parku maszyn przed i po turnieju, parking)

Informacja prasowa, speedway-press.ru, własne

ice_racing3