WSBK w USA – Smrz na Superpole
Mick
28 maja 2012

Czech Jakub Smrz rozpocznie dzisiejsze wyścigi szóstej rundy MŚ World Superbike z pole position, po uzyskaniu najlepszego czasu w niedzielnej sesji Superpole na amerykańskim torze Miller Motorsports Park.

Tradycyjnie już, wyścigi World Superbike na torze Miller Motorsports odbywają się w poniedziałek, tzw. Memorial Day, upamiętniający poległych, amerykańskich żołnierzy. Niedziela tym razem oznaczała więc „zaledwie” pojedynek o pierwsze pole startowe podczas sesji Superpole.

Pole position zgarnął dosiadający Ducati zespołu Effenbert Liberty, Czech Jakub Smrz, który w ostatnich sekundach sesji zepchnął obrońcę tytułu na drugą pozycję. Carlos Checa do Smrza stracił jednak mniej niż dwie dziesiąte sekundy, a na Miller Motorsports Park wygrywał w World Superbike aż czterokrotnie i to on wydaje się dzisiaj zdecydowanym faworytem.

Smrz co prawda był najszybszy w obu piątkowych sesjach i sobotniej, drugiej kwalifikacji, ale to Checa ustanowił przed Superpole najlepszy czas weekendu, zgarniając pierwsze miejsce w drugim treningu wolnym. Oczywiście Smrz poprawił wynik Hiszpana w trzeciej części Superpole, korzystając naturalnie z opon kwalifikacyjnych, jednak dopiero wieczorne wyścigi pokażą, kto ma lepsze tempo na długim dystansie.

Jedno jest pewne, Ducati na Miller Motorsports Park znów czuje się jak ryba w wodzie. W pierwszym rzędzie startowym zobaczymy dziś bowiem aż trzech kierowców dosiadających włoskich motocykli. Trzeci czas wywalczył w Superpole wicelider klasyfikacji generalnej, Brytyjczyk Tom Sykes na Kawasaki (był najszybszy w czterech z sześciu tegorocznych sesji Superpole, choć w ten weekend nie brzmi zbyt pewnie siebie), ale minimalnie wolniejszy był zespołowy kolega obrońcy tytułu, Włoch Davide Giugliano, który przecież po torze w stanie Utah jeździ w ten weekend po raz pierwszy w karierze.

Zapowiedź zmagań na Miller Motorsports Park

Drugi rząd startowy to Jonahtan Rea, Sylvain Guintoli i duet Aprilii: lider tabeli, Max Biaggi oraz Eugene Laverty. Zawodnicy BMW tym razem nie weszli do trzeciej części Superpole. Marco Melandri (problemy z hamowaniem silnikiem) ruszy z dziewiątego, a Leon Haslam (przez cały weekend walczył z elektroniką, a w pierwszej części Superpole przebił oponę) z trzynastego pola, ale na długich prostych amerykańskiego toru ich motocykle mogą mimo wszystko mocno namieszać. Zresztą to właśnie Melandri póki co może pochwalić się najwyższą prędkością weekendu – 316km/h. Motocykle Aprilia i Kawasaki są na prostych niewiele wolniejsze, podczas gdy Ducati ma problemy z przekroczeniem bariery 300km/h, więc wyścigi zapowiadają się wyjątkowo ciekawie.

Powtórka pierwszego wyścigu dziś wieczorem, o godz. 22:45. Zaraz po niej drugi wyścig na żywo, o 23:30. Oba na antenie Eurosportu. Relacja, wyniki i podsumowanie weekendu na Miller Motorsports Park już we wtorek na stronach portalu MotoRmania.com.pl.

Wyniki kwalifikacji:

1. Smrz (Ducati) 1’47.626;

2. Checa (Ducati) 1’47.810;

3. Sykes (Kawasaki) 1’48.062;

4. Giugliano (Ducati) 1’48.220;

5. Rea (Honda) 1’48.563;

6. Guintoli (Ducati) 1’48.568;

7. Biaggi (Aprilia) 1’48.794;

8. Laverty (Aprilia) 1’48.354;

9. Melandri (BMW) 1’48.422;

10. Fabrizio (BMW) 1’48.566;

11. Davies (Aprilia) 1’48.669;

12. Zanetti (Ducati) 1’49.929;

13. Haslam (BMW) 1’49.552;

14. Berger (Ducati) 1’49.750;

15. Canepa (Ducati) 1’49.818;

16. Hopkins (Suzuki) 1’49.966;

17. Baz (Kawasaki);

18. Badovini (BMW);

19. Salom (Kawasaki);

20. Camier (Suzuki);

21. Aoyama (Honda);

22. Mercado (Kawasaki);

23. Holden (BMW);

24. Turpin (Ducati).

Mick
Redaktor naczelny

Redaktor działu sportowego. Kompendium wiedzy o wyścigach motocyklowych. Nie ma sezonu, nie ma klasy i nie ma zawodników, o których Mick chociażby nie słyszał. Odkryje kulisy zarówno WMMP, jak i zakamarki klasy MotoGP. Masz sprawę ? Skontaktuj się. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły