WSBK: Poważny wypadek Lascorza na Imoli
Mick
2 kwietnia 2012

27-letni Hiszpan Joan Lascorz trafił do szpitala w Bolonii z podejrzeniem złamania kręgosłupa po bardzo groźnym wypadku podczas poniedziałkowych testów World Superbike na włoskim torze Imola.

Zawodnik fabrycznego zespołu Kawasaki upadł przy prędkości ponad 200km/h w szybkim fragmencie toru pomiędzy zakrętami Tosa i Piratella. Nieoficjalne informacje mówią o tym, że Hiszpan uderzył w stalową barierę i choć nie stracił przytomności, miał problemy z poruszaniem nogami.

Joan Lascorz - foto Kawasaki

Po przewiezieniu do centrum medycznego, lekarze podjęli natychmiastową decyzję o przetransportowaniu Lascorza helikopterem do szpitala w Bolonii z podejrzeniem złamania kręgosłupa. Wieczorem rozpoczęła się operacja uszkodzonego, szóstego kręgu piersiowego.

Pochodzący z Barcelony, Joan Lascorz – przez kibiców i przyjaciół nazywany „Jumbo” – ma na swoim koncie trzy wygrane wyścigi World Supersport i tytuł drugiego wicemistrza tej kategorii wywalczony przed dwoma laty w barwach Kawasaki.

Jego kariera nabrała rozpędu, kiedy dwanaście lat temu, po serii zwycięstw w mistrzostwach Katalonii, jako nastolatek został wytypowany do startu w hiszpańskim pucharze Movistar Activa Cup, u boku takich zawodników jak Casey Stoner, Julian Simon czy Chaz Davies.

Po czterech sezonach w World Supersport, w minionym roku Lascorz awansował do kategorii Superbike. „Awans” otrzymał, choć sezon 2010 zakończył długim pobytem w szpitalu z powodu poważnych obrażeń, jakich doznał w zbiorowym wypadku na wejściu w drugi zakręt toru Silverstone. Hiszpan od 2009 roku reprezentuje barwy Kawasaki

Niedzielne wyścigi World Superbike na torze Imola, Lascorz zakończył odpowiednio na 7 i 9 miejscu. W Australii wywalczył zaledwie jeden punkt i jest dwunasty w klasyfikacji generalnej, w której po podwójnym zwycięstwie we Włoszech prowadzi Carlos Checa.

W szpitalu w Imoli leży z kolei jedyny Polak w MŚ World Supersport, Paweł Szkopek, który w sobotę złamał prawą nogę po upadku w porannym treningu wolnym. Zawodnik Bogdanka PTR Honda wraca do zdrowia po niedzielnej, pięciogodzinnej operacji. Jego miejsce podczas dzisiejszych testów zajął junior Bogdanki, Adrian Pasek.

Więcej informacji o stanie zdrowia swojego zawodnika ekipa Kawasaki planuje udzielić we wtorek rano.

Mick
Redaktor naczelny

Redaktor działu sportowego. Kompendium wiedzy o wyścigach motocyklowych. Nie ma sezonu, nie ma klasy i nie ma zawodników, o których Mick chociażby nie słyszał. Odkryje kulisy zarówno WMMP, jak i zakamarki klasy MotoGP. Masz sprawę ? Skontaktuj się. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły