WSBK na Silverstone – Francuzi wygrywają!
Mick
5 sierpnia 2012

Wyścigi na brytyjskim, zlanym deszczem torze Silverstone, zdominowali Francuzi. Zwycięstwami w klasie Superbike podzielili się Loris Baz i Sylvain Guintoli. W suchym wyścigu Supersportów triumfował Jules Cluzel.

Pierwszy wyścig Superbike: widowisko roku na mokrym

Pierwszy z wyścigów klasy Superbike na torze Silverstone był podobno jednym z najlepszych wyścigów tego sezonu. Podobno, bo nikt z będącej w rozjazdach redakcji MotoRmanii nie zdążył wrócić na czas przed ekran telewizora. Z każdej strony docierają do nas jednak głosy zachwytu, więc podobnie jak Wy, czekamy na wieczorną powtórkę (21:00 – Eurosport 2).

Wiemy wszyscy, że wygrał Loris Baz. Jak dokonał tego Francuz i kto poległ w drodze do mety? Tego nie zdradzimy, aby nie psuć Wam przyjemności z oglądania, ale jeśli chcecie, w linku poniżej znajdziecie pełne wyniki.

Wyścig Supersport: Walka do ostatnich metrów

Po zamieszaniu w Superbike’ach, wyścig Supersportów odbył się na suchym torze i upłynął pod znakiem pięknej walki Sama Lowesa i Julesa Cluzela. Brytyjczyk prowadził niemal od startu do mety, ale Francuz zaatakował na ostatnim kółku i sięgnął po zwycięstwo z przewagą zaledwie jednej dziesiątej sekundy.

Podopieczny Bogdanki nie poddał się jednak bez walki i zaatakował w ostatniej szykanie, z której Cluzel wyjechał bardzo szeroko. Zawodnicy zderzyli się, ale na szczęście utrzymali w siodłach. Podium uzupełnił Broc Parkes, zaś lider tabeli, Turek Kenan Sofuoglu, finiszował dopiero na piątym miejscu, przez co jego przewaga nad Lowesem stopniała do zaledwie 14 oczek.

Zmagania na Silverstone były wyjątkowe dla zespołu Bogdanki. Pierwszy raz wszyscy trzej zawodnicy zakwalifikowali się do startu w pierwszym rzędzie, a dzień później wszyscy dojechali do mety. Mathew Scholtz był 11, choć musiał ruszyć z pit-lane do restartu (wyścig przerwano z powodu deszczu). Alexander Lundh, zastępujący kontuzjowanego Pawła Szkopka, na przesychającym torze zakwalifikował się do wyścigu na 3 miejscu. W niedzielę zabrakło doświadczenia na suchym, ale Lundh i tak dojechał do mety na niezłym, szesnastym miejscu – zaledwie 0,1 sekundy do punktowanej piętnastki.

Drugi wyścig Superbike: Guintoli dopływa do mety

Drugi wyścig rozpoczął się w strugach nasilającego się deszczu. Na czoło stawki natychmiast wystrzelili Sylvain Guintoli i Jakub Smrz, którzy uciekli od reszty. W pogoń ruszył za nimi zwycięzca pierwszego wyścigu, Loris Baz, który w połowie dystansu dogonił liderów, wyprzedzając Smrza i siadając na ogonie Guintoliego.

Wtedy zaczęło się zamieszanie i hurtowe gleby. W odstępie minut upadli Smrz, Rea, Guigliano i Checa, aż wreszcie, chwilę po objęciu prowadzenia, przewrócił się także Baz. Na tym etapie, zaledwie na półmetku wyścigu, rywalizację przerwano. Zawodnicy narzekali nie tylko na kałuże, ale również paliwo rozlane na torze (w pewnym momencie z toru, z powodu awarii silnika, zjechał Leon Camier, więc może nie było to paliwo, a olej).

Po kilkunastu minutach konsternacji na podium znaleźli się ostatecznie: zwycięzca, Sylvain Guintoli, który sięgnął po swoją drugą wygraną w tym roku oraz… Baz i Smrz, którzy upadli przecież krótko przed przerwaniem wyścigu. Zgodnie z przepisami, wyścig powinien zostać wznowiony, ale organizatorzy postąpili podobnie także podczas drugiego wyścigu na Monzy i wyniki z półmetku uznali za ostateczne.

Zwycięstwo Guintoliego to piękne zwieńczenie trudnej, środkowej części sezonu. Francuz zerwał przecież kontrakt z zespołem Effenbert Ducati podczas weekendu w Brnie i w Wielkiej Brytanii startował w barwach innej ekipy Ducati, Pata. Wcześniej w tym roku, Guintoli wygrał mokry wyścig na torze w holenderskim Assen.

Liderem tabeli, choć zdobył tylko 5 punktów, nadal jest Max Biaggi, ale Marco Melandri traci do niego już tylko 10,5 punktu!

Polacy z punktami!

Andrzej Chmielewski był czternasty w porannym wyścigu Superstock 1000, zgarniając dwa dodatkowe oczka w klasyfikacji generalnej. Jeszcze lepiej w Pucharze Europy Juniorów poradzili sobie zawodnicy Bogdanki: Adrian Pasek był piąty, a Szymon Kaczmarek ósmy, tuż przed Arturem Wielebskim.

Kolejna runda World Superbike za trzy tygodnie na nowym, rosyjskim torze w Moskwie.

Pełne wyniki i klasyfikacje generalne po zmaganiach na Silverstone znajdziecie TUTAJ:

Mick
Redaktor naczelny

Redaktor działu sportowego. Kompendium wiedzy o wyścigach motocyklowych. Nie ma sezonu, nie ma klasy i nie ma zawodników, o których Mick chociażby nie słyszał. Odkryje kulisy zarówno WMMP, jak i zakamarki klasy MotoGP. Masz sprawę ? Skontaktuj się. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły