WSBK Francja – Biaggi mistrzem świata Superbike!
Mick
7 października 2012

Max Biaggi przypieczętował w niedzielę swój drugi tytuł mistrza świata klasy Superbike, o zaledwie pół punktu wyprzedzając w tabeli zwycięzcę ostatniego wyścigu sezonu, Toma Sykesa.

Podobnie jak dwa tygodnie temu w Portugalii, niedziela na francuskim torze Magny Cours także przywitała zawodników deszczową aurą. Mający 30,5 punktu przewagi w tabeli, 41-letni Biaggi (Aprilia) mistrzostwo mógł zapewnić sobie już w pierwszym wyścigu, ale niespodziewanie upadł podczas hamowania do zakrętu „Adelajda”.

Drugi w tabeli, dosiadający Kawasaki Tom Sykes, nie wykorzystał jednak swojej szansy i choć przez długi czas prowadził, ostatecznie nieco odpuścił i finiszował na trzeciej pozycji, za Marco Melandrim (BMW) i triumfującym przed własną publicznością, Sylavinem Guintoli (Ducati).

Pierwszy wyścig SBK:

http://youtu.be/0djeMioQGHY

Drugi wyścig Superbike’ów rozpoczynał się na przesychajacym ale wciąż wilgotnym torze. Zawodnicy do walki ruszyli jednak na oponach typu slick. Sykes tym razem nie odpuścił, wygrywając wyścig przed Jonathanem Rea (Honda) i Guintolim. Biaggi wykonał jednak plan minimum, finiszując na piątej pozycji i o pół punktu wygrywając walkę o mistrzowski tytuł.

Drugi wyścig SBK:

http://youtu.be/azdDQkKFacg

Wyścig klasy Supersport wygrał Francuz Jules Cluzel, ale drugie miejsce na mecie Sama Lowesa pozwoliło zawodnikowi lubelskiej ekipy Bogdanka PTR Honda na awans na trzecie miejsce w tabeli. Podium uzupełnił niespodziewanie Dan Linfoot. Co ciekawe, na ostatnim kółku z toru zabrał go mistrz świata, Kenan Sofuoglu (obaj Kawasaki). Niewiele brakowało, a Turek wyprzedziłby także Lowesa, ale już po minięciu lini mety ukarano go oddaniem dwudziestu sekund do czasu wyścigu, dzięki czemu Linfoot wrócił na trzecie miejsce.

Wyścig SSP:

http://youtu.be/SHX_zOPL-zk

Ostatni wyścig Superstock 1000 wygrał Jeremy Guarnoni na Kawasaki, awansując jednocześnie na trzecie miejsce w tabeli. Upadki Eddiego La Marry (Ducati) i Bryana Staringa (Kawasaki) pozwoliły Francuzowi, Sylvainowi Barrier (BMW), na doniesienie do mety drugiej pozycji i zgarnięcie tytułu. Jedyny Polak w stawce, Andrzej Chmielewski, (Ducati) wycofał się z wyścigu jadąc na czternastej pozycji. Powodem okazała się zaparowana szyba w kasku. „Andrew” zakończył sezon na 19 miejscu w tabeli.

Wyścig SSTK1000:

http://youtu.be/pSlpIXXEFaI

Mieszane szczęście mieli także polscy juniorzy startujący w pucharze EJC. Artur Wielebski i Adrian Pasek nie ukończyli niedzielnego wyścigu, kończąc sezon odpowiednio na 5 i 6 miejscu w tabeli. 13 miejsce w generalce zajął trzeci z zawodników Bogdanka Junior Team Poland, Szymon Kaczmarek. Wyniki wyścigów o klasyfikacje generalne znajdziecie TUTAJ.

Mick
Redaktor naczelny

Redaktor działu sportowego. Kompendium wiedzy o wyścigach motocyklowych. Nie ma sezonu, nie ma klasy i nie ma zawodników, o których Mick chociażby nie słyszał. Odkryje kulisy zarówno WMMP, jak i zakamarki klasy MotoGP. Masz sprawę ? Skontaktuj się. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły