WorldSBK – Rea tuż przed Reddingiem w Barcelonie

- Mick

Zawodnicy motocyklowych mistrzostw świata World Superbike mają za sobą oficjalne testy na torze w Barcelonie.

Najlepszy czas dwudniowych jazd wykręcił obrońca mistrzowskiego tytułu, Jonathan Rea z ekipy Kawasaki, który ostatecznie tylko o jedną dziesiątą sekundy wyprzedził debiutującego w tym roku w WorldSBK w barwach Ducati Scotta Reddinga.

Anglik tłumaczył pod koniec drugiego dnia, że skupiał się na tempie wyścigowym i z powodu małego problemu technicznego nie był w stanie ostatecznie przejechać symulacji kwalifikacji.

Rea z kolei nie tylko zaliczył długie przejazdy, ale także szybkie kółka na oponie kwalifikacyjnej, wykręcając 1:40.450. To wynik tylko o sekundę gorszy od pole position w MotoGP sprzed roku, choć trzeba pamiętać, że zawodnicy „królewskiej klasy” nie korzystają z opon kwalifikacyjnych.

Po testach Rea zdradził, że zespół nie tylko testował nowe części, ale również inne ustawienia motocykla, odchodząc od bazy z poprzedniego sezonu. Irlandczyk przyznał również, że jego styl jazdy zmienił się podczas lockdownu, co także wymusiło zmianę setupu, choć nie wyjawił szczegółów.

Pierwszą trójkę, z półsekundową stratą do lidera, uzupełnił Tom Sykes na nowym BMW. Brytyjczyk ma przed sobą nie lada wyzwanie. BMW ogłosiło kilka dni temu, że w przyszłym roku do zespołu dołączy odchodzący z Yamahy Michael van der Mark.

Jeden z tegorocznych zawodników – Sykes lub Eugene Laverty – będzie musiał zrobić dla Holendra miejsce, więc wyniki w pierwszych wyścigach będą tutaj kluczowe.

Na czwartym miejscu uplasował się lider tabeli, Alex Lowes, za którym jazdy ukończyli Toprak Razgatlioglu z Yamahy, który zaliczył po drodze bolesny wypadek i Chaz Davies, który stara się o przedłużenie umowy z Ducati.

Chaz Davies w akcji – foto: Ducati

Poza czołówką testy zakończyli zawodnicy Hondy, Alvaro Bautista i Leon Haslam, którzy wciąż rozwijają nowego Fireblade’a. W Barcelonie obaj nie dostali do swojej dyspozycji nowych części, ponieważ z Japonii do Hiszpanii nie mogli przylecieć inżynierowie HRC. Zamiast tego zawodnicy pracowali nad elektroniką i poprawą trakcji na wyjściach z zakrętów.

Sezon World Superbike rusza pierwszy weekend sierpnia w Jerez de la Frontera. W klasie Supersport możemy w tym roku trzymać kciuki za polski zespół, Wójcik Racing Team, którego barwy reprezentuje Szwed Christopher Bergman.

Wyniki (pierwsza dwunastka z 17 zawodników):

1. Jonathan Rea, Kawasaki Racing Team, 1’40.450

2. Scott Redding, Ducati Aruba, 1’40.606

3.. Tom Sykes, BMW Motorrad WorldSBK Team, 1’40.956

4. Alex Lowes, Kawasaki Racing Team, 1’41.137

5. Toprak Razgatlıoğlu, Pata Yamaha, 1’41.218

6. Eugene Laverty, BMW Motorrad WorldSBK Team, 1’41.494

7. Michael van der Mark, Pata Yamaha, 1’41.679

8. Loris Baz, Ten Kate Racing Yamaha, 1’41.881

9. Chaz Davies, Ducati Aruba, 1’41.903

10. Leandro Mercado, Motocorsa Racing Team, 1’42.024

11. Garrett Gerloff, GRT Yamaha, 1’42.121

12. Leon Haslam, Honda Racing Corporation, 1’42.126

Zdjęcia: Kawasaki, Ducati, BMW

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl