World Superbike – w niedzielę wyścigi na Donington Park – Zapowiedź i Wideo

- Mick

Motocykliści World Superbike staną w ten weekend w szranki na brytyjskim torze Donington Park. Piąta runda cyklu oznacza domowe wyścigi dla blisko jednej trzeciej stawki.

Aż ośmiu z dwudziestu dziewięciu zawodników World Superbike pochodzi właśnie z wysp brytyjskich, dlatego podczas niedzielnych zmagań wielu będzie chciało za wszelką cenę pokazać się z dobrej strony przed własną publicznością.

W klasyfikacji generalnej pochodzący z Irlandii Północnej Jonathan Rea, zwycięzca trzech ostatnich wyścigów, tylko o cztery punkty wyprzedza broniącego tytułu Anglika Toma Sykesa, zaś trzeci jest od lat mieszkający w Wielkiej Brytanii – raptem 30 minut drogi od toru – Francuz Sylvain Guintoli. Czwarty w tabeli Loris Baz spędził sporo czasu ścigając się w BSB, piąty Chaz Davies pochodzi z Walii, zaś szósty Włoch Marco Melandri przez lata mieszkał praktycznie za płotem toru Donington Park. Zaledwie dziesięć minut od padoku mieszka także debiutujący w tym roku w WSBK mistrz BSB, Alex Lowes. Ten słynny obiekt, dla wielu – nie tylko brytyjskich – kierowców jest więc praktycznie drugim domem.

Donington słynie z szybkich i płynnych łuków, w których ważniejsze od mocy maksymalnej jest prowadzenie. Powinno to zwiększyć szansę nie tylko prowadzącego w tabeli Rea, dosiadającego nieco wolniejszej od Kawasaki czy Aprilii Hondy, ale także zawodników Ducati i Suzuki, którzy po imponującym początku sezonu w Australii, ostatnio radzili sobie w kratkę.

Co prawda przed rokiem oba wyścigi wygrał tutaj Tom Sykes, ale w tym sezonie zawodnik Kawasaki nie prezentuje już tak dominującej formy, więc rywale spróbują znów utrudnić mu życie. Szczególnie prowadzący w tabeli Rea, który wygrał tutaj wyścig w 2012 roku. „Pierwsza połowa okrążenia to jedna z najlepszych sekwencji zakrętów na świecie – mówi Irlandczyk. – Druga połowa to z kolei bardzo wolne łuki, co oznacza, że ustawienie motocykla musi być kompromisem pomiędzy prowadzeniem a stabilnością. Mamy dobry motocykl niezależnie od pogody, dlatego nie możemy doczekać się weekendu.”

„Donington Park to fantastyczny tor – dodaje Sykes. – Moje podwójne zwycięstwo tutaj rok temu było moim pierwszym triumfem tego typu. W ten weekend na torze pojawi się mnóstwo moich bliskich, więc chcę wypaść przed nimi jak najlepiej.”

„Po dobrym wyniku na Imolii nie mogę doczekać się startu przed własną publiczności – mówi Chaz Davies. – W przeszłości nie szło mi tutaj najlepiej w klasie Superbike, ale podobnie było na Imoli, więc liczę, że uda nam się powtórzyć wynik z ostatniej rundy. W przeszłości Ducati zawsze dobrze sobie tutaj radziło i mam nadzieję, że tak samo będzie w ten weekend.”

Z uwagi na ruszający turniej tenisowy French Open Eurosport niedzielne wyścigi pokaże z odtworzenia dopiero o 23. Na żywo zmagania można oglądać na oficjalnej stronie worldsbk.com, ale trzeba najpierw wykupić abonament. Relację z wyścigów przeczytacie oczywiście na MotoRmanii.

Poniżej z kolei Tom Sykes opowiada o torze Donington Park:

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl