World Superbike – Guintoli i Rea wygrywają w Assen
Mick
28 kwietnia 2014

Wyścigi trzeciej rundy World Superbike upłynęły pod znakiem kapryśnej pogody i emocjonującej walki, z której obronną ręką wyszli Sylvain Guintoli i Jonathan Rea.

W sobotę pole position zapewnił sobie w imponującym stylu Loris Baz. Francuz w sesji Superpole 2 pojechał o blisko pół sekundy szybciej od Sylvaina Guintoliego i prawie o sekundę szybciej od swojego kolegi z Kawasaki, obrońcy tytułu i zwycięzcy dwóch ostatnich wyścigów w Aragonii, Tom Sykesa.

Tuż po zakończeniu Superpole spadł deszcz, który w Holandii utrudnił życie zawodnikom także w niedzielę. Pierwszy wyścig w Assen odbył się jednak na suchym torze, na którym Sylvain Guintolii z Aprilii o sekundę wyprzedził Sykesa i o cztery startującego w domowej rundzie swojej ekipy Rea. Podopieczny Pata Hondy o cztery dziesiąte sekundy wyprzedził Baza, podczas gdy pierwszą piątkę uzupełnił Toni Elias, wyprzedzając starego kumpla z MotoGP, Marco Melandriego.

Drugi wyścig rozpoczął się z dużym opóźnieniem i został skrócony z szesnastu do dziesięciu okrążeń z powodu ulewy, która spadła na tor kiedy zawodnicy szykowali się do walki. W deszczowych warunkach najszybszy okazał się Rea, który wygrał także mokry wyścig na Silverstone rok temu. Dla Irlandczyka był to już kolejny triumf w Holandii, gdzie znajduje się siedziba ekipy Pata Honda.

Na podium stanęli także Alex Lowes z Suzuki i Davide Guigliano, podczas gdy ze sporą stratą, na czwartym miejscu finiszował Sykes. Kierowca Kawasaki minimalnie wyprzedził swojego rodaka, Leona Haslama. Szósty był Melandri, siódmy Baz, ósmy Davies, a dopiero dziewiąty zwycięzca pierwszego wyścigu, Sylvain Guintoli.

Choć tym razem nie stanął na szczycie podium, Sykes obronił prowadzenie w tabeli nad awansującym na drugie miejsce Guintolim. Liderów dzieli dwanaście punktów. Baz spadł na trzecią pozycję i do rodaka z Aprilii traci tylko trzy oczka. Czwarty jest Rea, a piąty Melandri.

W klasie Supersport triumfował faworyt gospodarzy, Michael van der Mark, wyprzedzając nowego lidera tabeli, Floriana Marino oraz Keva Coghlana. Przedsezonowy faworyt, Turek Kenan Sofuoglu, wycofał się z wyścigu z powodu problemów technicznych.

Czwarta runda World Superbike za dwa tygodnie na włoskim torze Imola.

Wyniki wyścigów znajdziecie TUTAJ.

Mick
Redaktor naczelny

Redaktor działu sportowego. Kompendium wiedzy o wyścigach motocyklowych. Nie ma sezonu, nie ma klasy i nie ma zawodników, o których Mick chociażby nie słyszał. Odkryje kulisy zarówno WMMP, jak i zakamarki klasy MotoGP. Masz sprawę ? Skontaktuj się. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły