W Australii rusza sezon World Superbike
Mick
24 lutego 2017

Motocykliści World Superbike rozpoczynają oficjalnie sezon 2017! Po piątkowych treningach w sobotę czas na pierwszy wyścig na australijskim torze Phillip Island.

Tydzień na wyspie Filipa tradycyjnie rozpoczął się od oficjalnych, dwudniowych testów. O ile w poniedziałek jazdę utrudniła zawodnikom kapryśna pogoda, o tyle już we wtorek idealne warunki pozwoliły ekipom porządnie zabrać się do pracy.

Najszybszy podczas testów był broniący tytułu Jonathan Rea. Zawodnik Kawasaki wyprzedził wracającego na tor w barwach Ducati Marco Melandriego, który pokonał we wtorek aż 105 okrążeń, ale stracił do Rea ćwierć sekundy. Tuż za nim uplasowali się Chaz Davies i Tom Sykes, który jednak zakończył testy niegroźną wywrotką.

Piątkowe treningi przed samą rundą padły z kolei właśnie łupem Daviesa, który poprawił wtorkowy czas Rea o trzy dziesiąte sekundy i zakończył dzień na czele tabeli. Tuż za nim znalazł się jednak obrońca tytułu, co zapowiada kolejny ciekawy pojedynek tego duetu.

Po raz kolejny na prywatnym Ducati imponował Xavi Fores, który wykręcił dziś trzeci czas, wyprzedzając Melandriego i Sykesa. W pierwszej dziesiątce, awansując bezpośrednio do jutrzejszego Superpole 2, znaleźli się także Lowes na Yamasze, Savadori na Aprilii, Hayden na nowej Hondzie i duet BMW, Torres i Reiterberger. W Superpole 1 zobaczymy z kolei m.in. Laverty’ego, van der Marka, debiutujących w WorldSBK Bradla i Krummenachera oraz De Angelisa i Badoviniego, którzy dzisiaj zaliczyli niegroźne wywrotki.

W klasie Supersport zabraknie z kolei kontuzjowanego obrońcy tytułu, Kenana Sofuoglu, który po testach wrócił do rodzinnej Turcji i opuści nie tylko rundę w Australii, ale także kolejne zmagania w Tajlandii.

Plan relacji w Eurosporcie 1 wygląda na ten weekend następująco: w sobotę o 3:30 zapowiedź sezonu, po niej o 4:30 sesja Superpole, a następnie o 5:00 na żywo pierwszy wyścig. Drugi w niedzielę, także o 5:00. Przed nim, o 3:30 supersporty i o 4:15 powtórka pierwszego wyścigu.

Mick
Redaktor naczelny

Redaktor działu sportowego. Kompendium wiedzy o wyścigach motocyklowych. Nie ma sezonu, nie ma klasy i nie ma zawodników, o których Mick chociażby nie słyszał. Odkryje kulisy zarówno WMMP, jak i zakamarki klasy MotoGP. Masz sprawę ? Skontaktuj się. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły