Torres i Haslam wygrywają w Katarze – Davies wicemistrzem

- Mick

Jordi Torres i Leon Haslam z ekipy Aprilii podzielili się zwycięstwami w ostatniej rundzie sezonu World Superbike w Katarze. Wicemistrzostwo zapewnił sobie reprezentujący Ducati Walijczyk Chaz Davies.

Po tym jak kwalifikacje zdominował duet Kawasaki, a pole position zgarnął walczący o wicemistrzostwo Tom Sykes, niedziela należała już do Aprilii. Świeżo upieczony mistrz świata Jonathan Rea w pierwszym wyścigu robił co mógł, aby pomóc Sykesowi odrobić jak najwięcej punktów do broniącego drugiej pozycji w tabeli Chaza Daviesa. Kiedy jednak do duetu Kawasaki dojechał Hiszpan Jordi Torres, kierowca z Irlandii Północnej zostawił Anglika za plecami i ruszył w pogoń za kolejnym zwycięstwem. Musiał jednak obejść się smakiem, Torres pokonał go na linii mety o siedem dziesiątych sekundy, podczas gdy czwarty był Davies.

Imponująco, na siódmej pozycji pierwszy wyścigu ukończył trzeci w kwalifikacjach Xavi Fores. Hiszpan, tegoroczny wicemistrz Niemiec, startował w Katarze w zastępstwie za kontuzjowanego Davide Giugliano, ale z powodu problemów zdrowotnych i osłabienia wirusem nie ustawił się na starcie drugiego wyścigu.

Tym razem o wygraną walczyła piątka zawodników. W połowie dystansu Rea musiał jednak wycofać się z rywalizacji z powodu problemów technicznych. Do rekordu ilości zdobytych w jednym sezonie punktów zabrakło mu ostatecznie pięciu oczek. Chwilę później z walki, po wywrotce, opadł Torres. Davies długo odpierał ataki startującego mocniejszą Aprilią Haslama, ale popełnił błąd w ostatnim zakręcie i musiał zadowolić się drugim miejscem. Wystarczyło ono jednak, aby w klasyfikacji generalnej sięgnąć po wicemistrzostwo i utrzymać za sobą Sykesa, który znów minął metę na trzecim miejscu.

Podobnie jak rok temu, także i tym razem Aprilia zakończyła sezon mocnym akcentem, ale w przyszłym roku włoskich maszyn może zabraknąć w stawce. Marka z Noale oczekuje podobno aż dwóch milionów euro za leasing RSV4 w fabrycznej specyfikacji, a żadnego z zespołów nie stać na taki wydatek. To byłaby dla serii wielka strata.

Wyścig klasy Supersport wygrał Brytyjczyk Kyle Smith, do którego na podium dołączyli mistrz świata Kenan Sofuoglu i Włoch Lorenzo Zanetti. Wicemistrz, Amerykanin PJ Jacobsen, tym razem był piąty, kończąc serię finiszów na podium.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl