Polak w mistrzostwach świata World Supersport 300

- Mick

To już oficjalne; w padoku WorldSBK będziemy mieli w tym roku nie tylko polski zespół, ale także polskiego zawodnika. Polskie nazwiska coraz śmielej szturmują ostatnio międzynarodowe listy startowe! 

O tym, że w klasie Supersport 600 zobaczymy polską ekipę Wójcik Racing Team, wiemy już od jakiegoś czasu. R6-tki w barwach polskiego zespołu dosiądzie Szwed Chris Bergman, podczas gdy „rezerwowym” w razie jego niedyspozycji będzie mistrz Polski klasy Superbike z sezonu 2018, Marek Szkopek.

Wczoraj dowiedzieliśmy się jednak również, że w stawce na pełen etat zobaczymy Polaka. Będzie nim torunianin Daniel Blin, który wraca do mistrzostw świata World Supersport 300. 18-latek wystartuje Yamahą R3 w barwach włoskiego zespołu Biblion Motoxracing, z którym zaawansowane rozmowy prowadził już w przeszłości.

Blin zadebiutował w World Supersport w 2017 roku, startując z dziką kartą w Portimao w barwach ekipy Wójcik Racing Team, z którą zdominował wówczas sezon zarówno w Pucharze Polski, jak i Alpe Adria.

W dwóch ostatnich sezonach Daniel wystartował w World Supersport 300 łącznie w dziewięciu wyścigach. Jego najlepszym rezultatem jest 18. miejsce wywalczone w Brnie w 2018 roku. Dwa lata temu „Blinek” wystartował także w dwóch pierwszych rundach mistrzostw Włoch, w których zaimponował punktowanym, 11. miejscem w swoim pierwszym wyścigu na torze Misano.

Jak poinformował na swoim Fan Page’u na Facebooku sam Daniel, jego zespołowymi kolegami będą Turek Bahattin Sofuoglu, razem z którym brał udział w selekcji do Red Bull MotoGP Rookies Cupu w 2017 roku oraz 16-letni Hiszpan Alvaro Diaz.

Sezon World Supersport 300 składać się będzie z dziesięciu rund, które odbędą się na torach w Europie podczas weekendów WorldSBK. Zmagania rozpoczną się w ostatni weekend marca w Jerez de la Frontera, a zakończą we wrześniu na francuskim torze Magny-Cours. W stawce zobaczymy aż pięćdziesięciu zawodników!

Wyścigi klasy Supersport 300 można oglądać na żywo i z odtworzenia w płatnym dziale wideo na oficjalnej stronie mistrzostw świata, www.worldsbk.com. Roczny abonament kosztuje tam 69 euro, a miesięczny 14 euro, pozwalając oglądać wszystkie wyścigi i kwalifikacje klas Superbike, Supersport 600 i Supersport 300, a podczas europejskich rund także piątkowe treningi Superbike’ów.

Polska rośnie w siłę

Daniel Blin i Piotr Biesiekirski to dwa najgorętsze nazwiska polskich wyścigów ostatnich lat. Obaj zaczynali od pit bike’ów, a w 2016 roku trafili na testy do prestiżowej serii Red Bull MotoGP Rookies Cup. Podczas gdy Daniel postawił na motocykle produkcyjne, Piotr od czterech lat ściga się głównie na prototypach. Na swoim koncie ma m.in. Puchar Polski Moto3. W tym roku ponownie zobaczymy go w mistrzostwach Europy Moto2. W licznych ostatnio wywiadach nie odrzucał także perspektywy startu z dziką kartą w mistrzostwach świata Moto2.

W ich ślady idą w ostatnich latach kolejni zawodnicy. W tym roku w cyklu Northern Talent Cup wystartuje 13-letni Mateusz Molik. W Hiszpanii, w mistrzostwach kraju klasy Moto5 oraz cyklu Cuna de Campeones wystartuje także czterech młodych zawodników MotoRmania KidzGP Teamu; Igor Teske, Maks Palmowski, Jeremiasz Wojciechowski i Dawid Nowak. W międzynarodowym pucharze Yamaha R3 Cup zobaczymy z kolei Michała Budziaszka, który zimą trenował w Hiszpanii pod okiem Kamila Krzemienia. Jego plany nie są jeszcze znane, ale intensywne treningi mogą sugerować, że także nie zabraknie go na starcie międzynarodowych wyścigów.

W akcji nie zabraknie też doświadczonych zespołów Wójcik Racing Team i LRP Poland, które ponownie zobaczymy w mistrzostwach świata FIM EWC. Starty w tej serii kontynuować planuje także 12-krotny mistrz Polski, Paweł Szkopek. Jak dotąd jedyny polski zawodnik, który wywalczył punkty w klasie World Superbike.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl