Jonathan Rea mistrzem WorldSBK po raz piąty

- Mick

Irlandczyk Jonathan Rea z fabrycznego zespołu Kawasaki przypieczętował w miniony weekend piąty z rzędu tytuł motocyklowego mistrza świata klasy Superbike. Na francuskim torze Magny-Cours prawdziwą sensację wzbudził za to Toprak Razgatlioglu.

22-letni Turek, który tuż po weekendzie potwierdził swój przyszłoroczny transfer do fabrycznej ekipy Yamahy u boku Michaela van der Marka, był gwiazdą pierwszego wyścigu weekendu, jednocześnie jubileuszowego, bo osiemsetnego w historii World Superbike. Mimo startu z szesnastej pozycji podopieczny Kenana Sofuoglu dopadł Jonathana Rea na ostatnim okrążeniu i minął linię mety sięgając po swoje pierwsze zwycięstwo w WorldSBK. Czwarte w tym roku podium dla BMW wywalczył tymczasem Tom Sykes.

Dzień później zawodnik ekipy Puccetti Kawasaki powtórzył swój wyczyn podczas porannego wyścigu Superpole, ale popołudniu był na ustach wszystkich już z innego powodu. Na drugim okrążeniu Razgatlioglu przewrócił się po ataku na Alvaro Bautistę w trzynastym zakręcie, zabierając Hiszpana ze sobą i eliminując z dalszej jazdy.

Aby rekordowy tytuł zapewnić sobie już w Magny-Cours, Rea musiał jednak jeszcze wygrać drugi wyścig główny i zrobił to, choć po bardzo zaciętej walce z van der Markiem. Podium uzupełnił Alex Lowes, który w przyszłym roku zrobi na R1-ce miejsce dla Razgatlioglu i sam wyląduje… podobno u boku Rea w Kawasaki.

Rekordowy, piąty tytuł Jonathana Rea jeszcze kilka miesięcy temu wydawał się mało prawdopodobny. Po niesamowitym debiucie i serii zwycięstw Alvaro Bautisty na nowym Ducati Panigale V4R, na półmetku sezonu przewaga Hiszpana w tabeli wynosiła aż 61 punktów. Rea w zaledwie 10 wyścigów zamienił następnie swoją stratę w 81 punktów przewagi, przechylając szalę na swoją korzyść podczas gdy Bautista zaczął popełniać błąd za błędem.

Do końca sezonu pozostały jeszcze dwie październikowe rundy; w Argentynie i Katarze. Otwarta jest nadal kwestia tytułu w klasie Supersport, w której Randy Krummenacher wyprzedza Federico Caricasulo o zaledwie 10 punktów. We Francji tytuł w ostatniej rundzie Supersportów 300 przypieczętował Hiszpan Manuel Gonzalez.

Zobaczcie także galerię zdjęć z Magny-Cours od Kawasaki: 

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl