Puchar Europy Superstock 1000 przy Alpe Adria, kalendarz 2019 bez Poznania
Mick
2 listopada 2018

Mistrzostwa Europy klasy Superstock 1000 znikną w przyszłym roku z padoku World Superbike. Zamiast nich, przy wsparciu FIM Europe, w ramach Alpe Adria zorganizowany zostanie nowy Puchar Europy Superstock 1000. Znamy już kalendarz. Niestety, zabrakło w nim toru Poznań.

Mistrzostwa Europy Superstock 1000 dla wielu zawodników były przez lata idealnym przedsionkiem WorldSBK. Niestety, w przyszłym roku znikną z padoku mistrzostw świata, co w sumie nie jest dla nas dobrą informacją. MotoRmania słyszała bowiem o przynajmniej dwóch polskich zawodnikach, którzy poważnie brali pod uwagę starty w tej serii w sezonie 2019.

Na szczęście klasa Superstock 1000 w międzynarodowym wydaniu nie zniknie całkowicie. Europejski oddział Międzynarodowej Federacji Motocyklowej, FIM, potwierdził w tym tygodniu, że w przyszłym roku klasa Superstock 1000 ścigająca się w ramach Alpe Adria zyska status Pucharu Europy.

Czy to tylko kosmetyczna zmiana nazwy czy realna zmiana, która przyciągnie ekipy do tej pory startujące w ME przy WorldSBK? Tego dowiemy się dopiero w przyszłym roku, ale póki co brzmi to nieźle.

Jednocześnie poznaliśmy także wstępny kalendarz Alpe Adria na sezon 2019. To ważna informacja dla polskich zawodników, bowiem część rund WMMP tradycyjnie pokrywać się będzie z AA. Nowością w harmonogramie będzie holenderskie Assen, jeden z najciekawszych i najbardziej wymagających torów na świecie.

Niestety, dwa obiekty znikają z rozkładu jazdy; austriacki Red Bull Ring, który podbił serca zawodników, a także tor Poznań, który przez lata gościł polską rundę Alpe Adria. Wraca za to popularny, czeski Most, gdzie sezon zakończy się w drugiej połowie września. Zawodnicy z radością przyjmą także chyba fakt, że runda na świetnym torze Oschersleben przesunięta została z października na lipiec, co oznacza znacznie wyższe temperatury.

Kalendarz Alpe Adria 2019 wyglądać będzie następująco:

26-28 kwietnia – Slovakiaring, Słowacja

31 maja – 2 czerwca – Assen, Holandia

28-30 czerwca – Pannoniaring, Węgry

19-21 lipca – Oschersleben, Niemcy

23-25 sierpnia – Grobnik, Chorwacja

20-22 września – Most, Czechy

***

Zdjęcie: Fotografia Walerczuk

Mick
Redaktor naczelny

Redaktor działu sportowego. Kompendium wiedzy o wyścigach motocyklowych. Nie ma sezonu, nie ma klasy i nie ma zawodników, o których Mick chociażby nie słyszał. Odkryje kulisy zarówno WMMP, jak i zakamarki klasy MotoGP. Masz sprawę ? Skontaktuj się. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły