Polska z mocnym składem w mistrzostwach Europy w Albacete – oglądaj wyścigi online
Mick
4 października 2013

Daniel Bukowski, Sebastian Zieliński, Monika Jaworska i Natalia Florek wystartują w ten weekend w szóstej edycji motocyklowych mistrzostw Europy na hiszpańskim torze Albacete.

Do wielkiego, europejskiego finału kwalifikują się najlepsi z serii krajowych i międzynarodowych, jak Alpe Adria. W tym roku na polach startowych ustawi się ponad setka zawodników podzielonych na trzy kategorie; Moto3, Supersport 600 i Superstock 1000.

Mamy szansę w Supersport 600?

Oczy polskich kibiców skupione będą właśnie na klasie Supersport 600, w której wystartuje tegoroczny mistrz Alpe Adria, Daniel Bukowski, mistrz Polski Sebastian Zieliński oraz dwie kobiety; Monika Jaworska i Natalia Florek, które zajęły w tym roku odpowiednio 3 i 4 miejsce w WMMP. W Albacete wystartuje aż dwunastu zawodników z Alpe Adria, ale głównym faworytem będzie chyba Roman Ramon, aktualny lider mistrzostw Hiszpanii Moto2. Szkoda, że w stawce zabrakło dwóch kolejnych zawodników CEV, ale Alex Marinelarena i Malezyjczyk Hafizh Syahrin są już w drodze na tor Sepang, gdzie za tydzień wystartują w MŚ Moto2. W Albacete nie pojawi się także triumfator dwóch ostatnich edycji i obrońca tytułu, Jordi Torres, który ściga się w MŚ Moto2 na pełen etat, a tym roku wygrał już m.in. wyścig o Grand Prix Niemiec.

Polskie zespoły w Superstock 1000

Polskie akcenty pojawią się także w klasie Superstock 1000 w której łódzki zespół Suzuki GRANDys Duo wystawi Marko Jermana, a bielska ekipa BMW Sikora Motorsport Czecha Michala Fillę, tegorocznego mistrza Polski i Alpe Adria. Ich głównymi rywalami będą; lider mistrzostw Hiszpanii Xavier Fores, trzykrotny mistrz Europy i obrońca tytułu Carmelo Morales (aktualnie drugi w hiszpańskiej klasie Stock Extreme) oraz znany także z MotoGP Ivan Silva, triumfator ME sprzed dwóch lat. Niestety, w obu większych klasach brakuje zawodników z mocnych przecież mistrzostw Włoch czy Niemiec, a także rywalizującej w ten weekend, brytyjskiej serii BSB.

Wschodzące gwiazdy w Moto3

Bardzo mocno obsadzona jest za to klasa Moto3. Zmagania w Albacete w poprzednich latach wygrywali m.in. Matteo Ferrari, Romano Fenati, Maverick Vinales i Marcel Schrotter, których nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Obecnie wszyscy ścigają się w mistrzostwach świata. W tym roku w Moto3 zobaczymy aż 43 zawodników, w tym Czecha Karela Hanikę, który wygrał tegoroczną edycję pucharu Red Bulla, a za rok wystartuje w MŚ. Włochy reprezentuje m.in. tegoroczny mistrz, Andrea Locatelli oraz wicemistrz i przyrodni brat Valentino Rossiego, Luca Marini – obaj za rok również najprawdopodobniej wystartują w Grand Prix. Honoru gospodarzy broni ścisła czołówka mistrzostw Hiszpanii, w tym lider, Marcos Ramirez, wielokrotny mistrz Holandii Bryan Schouten oraz podobno piekielnie szybka Maria Herrera.

Czy ktoś pokona Hiszpanów na ich własnej ziemi? Jak poradzą sobie Polacy? Jest o co walczyć, bowiem pula nagród wynosi aż 90 tysięcy Euro. Wyścigi w niedzielę można będzie oglądać na żywo na stronie mitele.es. Wszystkie wyniki znajdziecie na stronie europeanchamp.com. Póki co organizatorzy walczą jednak z małą powodzią błotną, która zalała tor Albacete wczoraj wieczorem.

Harmonogram niedzielnych wyścigów:

10:30 – Superstock 1000 (20 okr)

11:45 – Supersport 600 (20 okr)

13:00 – Moto3 (18 okr)

Mick
Redaktor naczelny

Redaktor działu sportowego. Kompendium wiedzy o wyścigach motocyklowych. Nie ma sezonu, nie ma klasy i nie ma zawodników, o których Mick chociażby nie słyszał. Odkryje kulisy zarówno WMMP, jak i zakamarki klasy MotoGP. Masz sprawę ? Skontaktuj się. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły