Sensacja – Jonas Folger wycofuje się z MotoGP! Kto zastąpi go w Monster Yamaha Tech 3?
Mick
17 stycznia 2018

Yamaha oraz ekipa Monster Yamaha Tech 3 poinformowały właśnie, że Niemiec Jonas Folger nie wystartuje w sezonie 2018 w królewskiej klasie MotoGP. Ubiegłoroczny debiutant wciąż nie doszedł do siebie „fizycznie i mentalnie” po problemach zdrowotnych, które przedwcześnie przerwały jego poprzedni sezon.

Folger odchodzi z MotoGP!

24-latek opuścił rok temu cztery ostatnie wyścigi sezonu. Po serii badań lekarze zdiagnozowali u niego Syndrom Gilberta, powodujący problemy z trawieniem toksyn przez wątrobę i osłabienie. Choć jeszcze niedawno wydawało się, że Niemiec wraca do zdrowia, dzisiaj padokiem MotoGP wstrząsnęła sensacyjna wiadomość.

„Jest mi niesamowicie przykro, ale nie będę startował w MotoGP w sezonie 2018 – wyjaśnia Folger, który stanął na podium przed własnymi kibicami na Sachsenringu. – Nie byłem w stanie zrobić wystarczająco dużych postępów i czuję, że nie będę w stanie jeździć motocyklem MotoGP na sto procent. Mam nadzieję, że kiedyś wrócę. Dziękuję wszystkim za wsparcie.”

Jonas Folger dla MotoRmanii: „Nie chcę się dać zwariować” – wywiad i sylwetka

„Wczoraj wieczorem (we wtorek) zadzwonił do mnie Bob Moore, osobisty menedżer Jonasa – mówi szef zespołu Herve Poncharal. – Nie mogłem uwierzyć w to, co mi powiedział. Jonas postanowił nie startować w MotoGP w sezonie 2018 ponieważ nie czuję się w stu procentach mentalnie i fizycznie wyleczony. Trudno mi w to uwierzyć, bo mieliśmy na ten sezon duże aspiracje, ale szanuję jego decyzję, choć trudno się z nią pogodzić. Teraz musimy znaleźć zastępstwo, co będzie bardzo trudno, ponieważ wszyscy szybcy zawodnicy mają już kontrakty.”

Kto zastąpi Folgera?

Co może zrobić Tech 3? Opcji rzeczywiście jest niewiele, tym bardziej, że pierwsze oficjalne testy w Malezji rozpoczną się już za niecałe dwa tygodnie. Zawodnicy Tech 3 z klasy Moto2, holenderski debiutant Bo Bendsneyder i Australijczyk Remy Gardner, nie mają wystarczającego doświadczenia aby myśleć o awansie do MotoGP, z kolei zawodnicy Yamahy z World Superbike, Michael van der Mark i Alex Lowes, są zakontraktowani na starty w WorldSBK. Odejście któregoś z nich przerzuciłoby poważny problem na inny padok, ale w tej chwili wydaje się chyba najbardziej realną opcją. Tym bardziej, że van der Mark nie ukrywał nigdy aspiracji związanych z awansem do MotoGP, a Lowes jest mocno związany z Monsterem, który także będzie tutaj miał sporo do powiedzenia.

Czy Folgera mógłby zastąpić Alex Lowes?

Yamaha teoretycznie mogłaby liczyć na swojego młodego kierowcę testowego, Kohtę Nozane, który imponował tempem podczas zastępstwa za Folgera w Japonii. Japończyk jest co prawda zakontraktowany przez ekipę YART na starty w FIM EWC, ale nie powinno to być dużym problemem.

Nie zdziwilibyśmy się, gdyby do Tech 3 trafił jeden z zawodników Yamahy z WorldSBK, a jego miejsce na R1-ce zająłby właśnie Nozane, ale jak sami widzicie, temat jest bardzo „świeży”, a szef francuskiego zespołu dowiedział się o decyzji Folgera niecałe 24 godziny temu.

A kogo Wy widzielibyście na M1-ce Tech 3 u boku Johanna Zarco?

Mick
Redaktor naczelny

Redaktor działu sportowego. Kompendium wiedzy o wyścigach motocyklowych. Nie ma sezonu, nie ma klasy i nie ma zawodników, o których Mick chociażby nie słyszał. Odkryje kulisy zarówno WMMP, jak i zakamarki klasy MotoGP. Masz sprawę ? Skontaktuj się. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły