Polscy juniorzy debiutują w European Talent Cupie

- MotoRmania

13-letni Milan Pawelec i Mateusz Pasiuk oraz 14-letni Oleg Pawelec już w najbliższych dniach zadebiutują w prestiżowej, motocyklowej serii European Talent Cup w portugalskim Estoril.

Informacja Prasowa

https://www.facebook.com/wojcikracingjuniorteam/videos/1129234034110458/
Zobacz onboard Mateusza Pasiuka z Estoril

Zawodnicy Wójcik Racing Junior Teamu, którzy rok temu zdominowali rywalizację w Pucharze Polski Pit Bike SM, w sobotę rozpoczną pierwsze oficjalne treningi przed wtorkowymi wyścigami, które zainaugurują rozpoczynający się z opóźnieniem sezon 2020.

Zmagania European Talent Cupu odbywają się podczas tych samych weekendów wyścigowych co juniorskie mistrzostwa świata Moto3 i mistrzostwa Europy Moto2, będąc przepustką do zawodów Grand Prix.

W sezonie 2020 odbędzie się jedenaście wyścigów ETC podzielonych na pięć weekendów wyścigowych, choć dwa pierwsze będą miały nietypowy przebieg. Dwa pierwsze wyścigi odbędą się w Estoril we wtorek. Trzeci zaplanowano na innym portugalskim torze, Portimao, na następny poniedziałek.

Milan, Oleg i Mateusz będą jedynymi Polakami w stawce 42 zawodników z 13 państw z całego świata. Cała trójka wystartuje w juniorskich barwach Wójcik Racing Teamu, czołowego polskiego zespołu ścigającego się m.in. w motocyklowych MŚ FIM EWC oraz World Supersport.

Polscy juniorzy są już na torze w Estoril na przedmieściach Lizbony i mają za sobą pierwsze, nieoficjalne treningi na całkowicie nowym dla nich obiekcie. W sobotę i niedzielę zawodników czekają oficjalne treningi wolne. Na poniedziałek zaplanowano dwie kwalifikacje a na wtorek wyścigi, które rozpoczną się odpowiednio o 12:00 i 15:00 polskiego czasu. Oba będzie można oglądać na żywo i z odtworzenia na kanale YouTube serii FIM CEV Repsol.

„Przed nami ogromne wyzwanie – mówi Milan Pawelec. – Nieoficjalne, czwartkowe treningi pokazały jak niesamowicie wysoki jest poziom tegorocznej stawki. Już samo znalezienie się w gronie 38 zawodników, którzy zakwalifikują się do wtorkowych wyścigów, będzie więc nie lada wyzwaniem, ale damy z siebie wszystko. Wiedzieliśmy, że nie przyjeżdżamy tutaj by w debiucie walczyć w czołówce, lecz by uczyć się i zdobywać doświadczenie. Postępy z pierwszego dnia nastrajają nas optymistycznie, choć wiemy też, że przed nami jeszcze mnóstwo pracy.”

„Tor w Estoril zrobił na nas duże wrażenie
 – dodaje Oleg Pawelec. – Na bardzo długiej prostej startowej można zyskać lub stracić sporo czasu jadąc za innymi zawodnikami, dlatego w kwalifikacjach i wyścigach ważne będzie nie tylko tempo, ale również odpowiednia strategia. Póki co skupiamy się jednak na jak najlepszym przepracowaniu sobotnich i niedzielnych treningów, a także dalszej nauce toru i naszych nowych motocykli.”

„Czwartkowe treningi były dla mnie pierwszym w życiu wyjazdem na „duży” tor, do tego na nowym, mocniejszym motocyklu, więc wszystkiego uczyłem się od zera
 – przyznaje Mateusz Pasiuk. – Już samo hamowanie do pierwszego zakrętu z 215 do 70 km/h i szybka redukcja biegów z szóstki do jedynki to dla mnie coś zupełnie nowego, więc to będzie weekend intensywnej nauki. W czwartek urywaliśmy po kilka sekund na każdym wyjeździe, ale wciąż brakuje nam jeszcze kilku sekund do bardzo szybkiej i doświadczonej czołówki. Spodziewaliśmy się tego, więc pokornie pracujemy nad jak najszybszą jazdą.”

Więcej informacji o Wójcik Racing Teamie na profilach www.facebook.com/wojcikracingjuniorteam i  www.facebook.com/wojcikracingteam oraz stronie wojcikracingteam.pl .

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl