Nowy harmonogram weekendowy MotoGP na sezon 2023

- Sebastian Radwan

Sezon 2023 MotoGP jest już tuż-tuż! Klasa królewska przeszła poważne zmiany, kalendarz zostanie rozszerzony o nowe rundy, a harmonogram weekendu ulegnie modyfikacji. Czeka nas wiele emocji!

Nowe tory w kalendarzu MotoGP 2023

Kalendarz MotoGP na 2023 rok składa się z 21 rund i 42 wyścigów. Kazachstan i Indie zostały dodane do kalendarza, co oznacza, że zawitamy do 18 różnych krajów.

Sprinty MotoGP

Sezon 2023 MotoGP niesie ze sobą wiele emocjonujących zmian! Klasa królewska doznała wielu przetasowań składów, a kalendarz rozszerzył się o nowe rundy. Weekendy pełne wyścigów zyskały również na atrakcyjności dzięki zmianom w harmonogramie. W sobotnie popołudnia zawodnicy MotoGP nie będą już startować w kwalifikacjach, a zamiast tego zmierzą się w nowych, emocjonujących sprintach.

Sprinty to krótkie, intensywne wyścigi rozgrywane na połowie dystansu głównego wyścigu niedzielnego. W przeciwieństwie do Formuły 1, za wyniki w sprintach nie będą przyznawane punkty, ale zwycięstwo będzie odnotowane w wynikach dodatkowo. Nie oznacza to jednak, że sprint jest traktowany jako zwycięstwo w Grand Prix ani też nie ma wpływu na ustawienie na starcie niedzielnego wyścigu.

Zmiana ta ma na celu urozmaicenie weekendów dla kibiców, którzy wcześniej często nudzili się podczas zbyt wielu sesji treningowych. Aby dostosować się do dodania sprintów, harmonogram weekendów uległ również zmianie. W piątek drugi trening MotoGP został wydłużony z 45 minut do godziny. W sobotę zawodnicy klasy królewskiej będą mieć 30-minutowy trening i dwie części kwalifikacji trwające po 15 minut każda. Sprint rozpocznie się o godzinie 15:00. W niedzielę zrezygnowano z rozgrzewek klas Moto3 i Moto2, a rozgrzewka MotoGP została skrócona do 10 minut.

Harmonogram weekendu Grand Prix w sezonie 2023

Sezon 2023 zapowiada się zmianami nie tylko na torze, ale też w terminologii. Dawniej wszystkie treningi nazywano „wolnymi treningami” (FP – od Free Practice), co jednak było mylące. Tylko FP4 w MotoGP było faktycznie „wolne”, ale nie miało wpływu na wyniki. Natomiast treningi od FP1 do FP3 decydowały o bezpośrednim awansie do 2. części kwalifikacji. W nadchodzącym sezonie nazwy zostaną zmienione na bardziej zrozumiałe: treningi mające wpływ na kwalifikacje (P1, P2, P3) i wolny trening (FP4) w MotoGP.

Różnice w harmonogramie weekendów będą sięgać dalej niż tylko zmiany nazw treningów. W niedzielę tylko zawodnicy MotoGP pojadą na rozgrzewkę, a wyścig Moto2 ruszy 5 minut wcześniej niż do tej pory. Pamiętaj, że opisywany harmonogram dotyczy jedynie trzech klas Grand Prix i nie uwzględnia wyścigów MotoE, które zapewne będą miały swoje własne zmiany w terminach i różnicach.

Pierwszy wyścig MotoGP w sezonie 2023 rozpocznie się już 26 marca w Portugalii na torze Portimao (Algarve International Circuit).

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl