MotoGP w Holandii – Zapowiedź TT Assen 2016
Mick
24 czerwca 2016

Zawodnicy MotoGP zmierzą się w ten weekend w ósmej rundzie sezonu 2016. Rywalizacja na holenderskim torze w Assen, nazywanym katedrą wyścigów motocyklowych, to co roku wyjątkowy przystanek w kalendarzu. Czy na ostatnich metrach znów zobaczymy dramatyczną walkę Rossiego i Marqueza?

Włoch i Hiszpan rok temu zderzyli się w ostatniej szykanie po ostrym ataku zawodnika Repsol Hondy. Dziewięciokrotny mistrz świata nie zamierzał jednak odpuszczać i choć musiał wyjechać poza tor, to on minął linię mety na pierwszym miejscu. Marquez był wściekły, a od tego czasu relacje pomiędzy tym duetem były coraz bardziej napięte.

Punktem kulminacyjnym były najpierw wydarzenia z Malezji i pamiętne zderzenie, zakończone wywrotką Hiszpana, a następnie runda w Barcelonie, podczas której – po tragicznej śmierci Luisa Saloma – dwaj rywale wreszcie ponownie podali sobie ręce. Teraz Marquez i Rossi wracają na tor, na którym rok temu wszystko się zaczęło. Czy historia zatoczy koło?

Assen to szybki i porywający obiekt, choć dekadę temu legendarną pierwszą sekcję zastąpiła seria ciasnych łuków. Reszta okrążenia nadal jest jednak wyjątkowo spektakularna. Oby równie spektakularne były także najbliższe wyścigi. Te, po raz pierwszy w 86-letniej historii TT Assen, odbędą się już nie w sobotę, a w niedzielę. Koniec z wyjątkową, choć trochę bezsensowną tradycją. Zresztą, dla zawodników zupełnie nic to nie zmienia.

O ile Marquez i Rossi uwielbiają Assen, o tyle wicelider tabeli, Jorge Lorenzo, może mieć mieszane uczucia. Nie dość, że dwa razy zabierali go tam z toru rywale, to jeszcze w trzy lata temu złamał w Holandii obojczyk podczas drugiego treningu i w wyścigu wystartował zaledwie dwa dni po operacji. Rok później Hiszpan miał w Assen duże problemy z jazdą na wilgotnym torze. W ten weekend pogoda nie będzie rozpieszczać, a szansa na deszcz – jak co roku – jest spora. To może być dla obrońcy tytułu trudny wyścig.

Jeszcze trudniejsze zadanie czeka Andreę Iannone, który za karę za strącenie Lorenzo z toru w Barcelonie, w niedzielę wystartuje z ostatniej pozycji. Czy dogoni liderów? Czy testy po Grand Prix Katalonii sprawią, że w ten weekend zmieni się sytuacja w stawce i zaskoczy np. Cal Crutchlow lub zawodnicy Suzuki? Niespodzianek nie zabraknie.

Relacje z Assen od piątku, przez cały weekend, na antenie Polsatu Sport News i na portalu polsatsport.pl.

Mick
Redaktor naczelny

Redaktor działu sportowego. Kompendium wiedzy o wyścigach motocyklowych. Nie ma sezonu, nie ma klasy i nie ma zawodników, o których Mick chociażby nie słyszał. Odkryje kulisy zarówno WMMP, jak i zakamarki klasy MotoGP. Masz sprawę ? Skontaktuj się. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły