Marc Marquez wygrywa GP Francji MotoGP w Le Mans

- Mick

Obrońca tytułu, Hiszpan Marc Marquez z ekipy Repsol Honda wygrał niedzielny wyścig MotoGP o Grand Prix Francji, umacniając się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Na podium dołączyli do niego Danilo Petrucci i Valentino Rossi, podczas gdy do mety nie dojechał faworyt publiczności, zdobywca pole position Johann Zarco.

Po starcie na czoło stawki wystrzelił Jorge Lorenzo. Zarco zaspał, ale agresywnym manewrem wyprzedził Marqueza w pierwszej szykanie i przebił się na drugie miejsce. Chwilę później w szóstym zakręcie upadł Iannone. Prowadząca dwójka na chwilę odskoczyła, ale Francuz nie był w stanie wyprzedzić Hiszpana i po kilku kółkach sam stracił pozycję na rzecz Dovizioso, który rozpoczął weekend podpisaniem nowego kontraktu z Ducati.

Gdy Włoch wreszcie wysunął się na prowadzenie w szykanie Dunlopa, chwilę później wyleciał z toru po uślizgu przodu w kolejnym zakręcie, La Chapelle. Prowadzącą dwójkę dogonił tymczasem Marquez, który po kilku okrążeniach rozgrzał twardą tylną oponę i podkręcił tempo.

Za czołową trójką jechali Petrucci, Rossi i Miller, podczas gdy zwycięzca sprzed roku Maverick Vinales przepadł w środku stawki, jadąc na dwunatym miejscu, tuż przed mocno poobijanym Calem Crutchlowem.

Podczas gdy Petrucci i Rossi zaczęli zbliżać się do prowadzącej trójki, Marquez wyprzedził Zarco w ostatniej szykanie, ale tylko na chwilę. Na początku kolejnego kółka Francuz skontrował, a walka sprawiła, że grupa połączyła się w jedną piątkę. Niestety, chwilę później faworyt lokalnej publiczności upadł po uślizgu przodu w podwójnym prawym, tzw. zielonym garażu.

Po kolejnych kilku kółkach prowadząca trójka w składzie Lorenzo, Marquez i Petrucci odskoczyła od Rossiego, którego gonili Miller i Pedrosa, podczas gdy Marquez w La Chapelle wykorzystał nieco za szeroką linię przejazdu lidera i wyprzedził go. Kółko później z Lorenzo poradził sobie także Petrucci. Prowadząca dwójka odskoczyła, a Lorenzo, na miękkich oponach, stracił pozycję na rzecz Rossiego, który awansował tym sposobem na podium.

W środkowej części wyścigu sytuacja nieco się uspokoiła a czołówka rozjechała, choć Lorenzo stracił piąte miejsce na rzecz Pedrosy. Marquez systematycznie, choć powoli powiększał przewagę mimo groźnego uślizgu przodu w pierwszej szykanie. Ostatecznie triumfował po raz trzeci w tym roku.

Na siódme miejsce przebił się Vinales, a ósmy był Crutchlow, który na ostatnich kółkach poradził sobie z Aleixem Espargaro i dziesiątym na mecie Alexem Rinsem.

Kolejna runda MotoGP już za dwa tygodnie na włoskim Mugello.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl