Kalendarz MotoGP 2016 potwierdzony

- Mick

Organizatorzy MotoGP potwierdzili dziś ostateczny kalendarz na sezon 2016. Jego wstępna wersja sprzed trzech miesięcy nie uległa żadnym zmianom. W tym roku czeka nas więc osiemnaście pełnych emocji weekendów Grand Prix.

Wstępna wersja kalendarza opublikowana została jeszcze w listopadzie, przed ostatnim wyścigiem ubiegłego roku. Pod znakiem zapytania stały wówczas jeszcze rundy w hiszpańskim Jerez oraz czeskim Brnie, ale od tego czasu wszystkie niejasności zostały już wyjaśnione.

Podobnie jak rok temu, także w tym sezonie czeka nas osiemnaście Grand Prix. Zmagania rozpoczną się w marcu w Katarze od jedynego w kalendarzu nocnego wyścigu, a zakończą w listopadzie w Walencji. Po drodze czeka nas tylko jedna nowość. Po dwudziestu latach motocykliści wrócą do Austrii, gdzie w połowie sierpnia, tydzień przed Grand Prix Czech, wystartują na znanym z Formuły 1 torze Red Bull Ring. Austriacki obiekt zastąpi amerykańskie Indianapolis Motor Speedway.

Tegoroczny kalendarz wydaje się bardzo przemyślany. Tylko trzy razy zawodników czekają wyścigi w dwa kolejne weekendy. W kwietniu do Teksasu polecą prosto z Argentyny. W sierpniu, tuż po miesięcznej przerwie wakacyjnej, z Austrii pojadą do pobliskich Czech, a we wrześniu z deszczowego zazwyczaj Silverstone uciekną do słonecznego San Marino. Październik to z kolei tradycyjny już maraton i trzy rundy poza Europą w trzy kolejne weekendy; w Japonii, Australii i Malezji.

Jeśli komuś jednak powoli zaczyna nudzić się zmieniany w ostatnich latach tylko kosmetycznie kalendarz, wkrótce może czekać go niespodzianka. O prawo goszczenia rundy MotoGP – jeśli nie w 2017, to najpóźniej w 2018 roku – usilnie starają się m.in. Tajlandia, Indonezja i Finlandia. Póki co organizatorzy stawiają jednak na sprawdzone rozwiązania.

Czy w Walencji wynik rywalizacji także będzie podobny do tego sprzed roku? Tytułu bronić będzie Hiszpan Jorge Lorenzo, który zdominował niedawne testy w Malezji, ale w trakcie osiemnastu pojedynków może przecież wydarzyć się wszystko. Bezpośrednie relacje z motocyklowej rywalizacji podczas weekendów MotoGP na sportowych antenach Polsatu.

Ostateczny Kalendarz MotoGP 2016

Runda Data Grand Prix Tor
1. 20 marca Kataru* Losail International Circuit
2. 3 kwietnia Argentyny Termas de Rio Hondo
3. 10 kwietnia Ameryk Circuit of The Americas
4. 24 kwietnia Hiszpanii Circuito de Jerez
5. 8 maja Francji Le Mans
6. 22 maja Włoch Autodromo del Mugello
7. 5 czerwca Katalonii Barcelona-Catalunya
8. 26 czerwca Holandii TT Circuit Assen
9. 17 lipca Niemiec Sachsenring
10. 14 sierpnia Austrii Red Bull Ring – Spielberg
11. 21 sierpnia Czech Autodrom Brno
12. 4 września Wielkiej Brytanii Silverstone Circuit
13. 11 września San Marino i Riwiery Rimini Misano World Circuit Marco Simoncelli
14. 29 września Aragonii MotorLand Aragon
15. 16 października Japonii Twin Ring Motegi
16. 23 października Australii Phillip Island
17. 30 października Malezji Sepang International Circuit
18. 13 listopada Walencji Comunitat Valenciana – Ricardo Tormo

* – wyścig wieczorny

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl