Angel Nieto w ciężkim stanie po wypadku na quadzie
Mick
26 lipca 2017

Angel Nieto, 13-krotny motocyklowy mistrz świata i jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii cyklu Grand Prix, trafił po szpitala z poważnym urazem głowy po wypadku drogowym.

Nieto i Rossi w 2008 roku – foto Yamaha

Wszystko wydarzyło się na Ibizie, gdzie na co dzień mieszka 70-letni dziś Nieto, który ma na swoim koncie 90 zwycięstw w wyścigach Grand Prix i 13 tytułów mistrza świata. Hiszpan jechał quadem, w który uderzyła osobówka. Kierująca nią kobieta była trzeźwa i przyznała po wszystkim, że po prostu nie zauważyła jadącego przed nią quada. Nieto bardzo mocno uderzył głową o ziemię i wymagał dwugodzinnej operacji. Jego stan jest ciężki, ale póki co nie wiemy nic więcej, poza potwierdzeniem poważnego urazu głowy.

To już kolejny w tym roku wypadek z udziałem gwiazdy mistrzostw świata. Kilka tygodni temu w wypadku drogowym zginął mistrz świata MotoGP z 2006 roku, Amerykanin Nicky Hayden, którego jadącego na rowerze w pobliżu toru Misano potrącił samochód osobowy. Poważny wypadek na supermoto miał następnie sześciokrotny mistrz świata, Max Biaggi, który wciąż wraca do pełni zdrowia.

Nieto to pod względem ilości tytułów i zwycięstw jeden z najbardziej utytułowanych zawodników motocyklowych w historii. Mistrzem świata był 13 razy, choć tylko w najmniejszych kategoriach. Więcej, bo 15 tytułów, ma na swoim koncie jedynie Włoch Giacomo Agostini. Jako bardzo przesądny, Nieto mówi, że wywalczył 12+1 tytułów. Wyścigi wygrywał aż 90 razy, a jego wynik poprawiali tylko Agostini i Rossi, który barierę 90 zwycięstw wyrównał w 2008 roku w Le Mans, przekazując następnie swoją M1-kę w ręce Nieto na okrążeniu zjazdowym. Syn Angela, Pablo, to były zawodnik, a obecnie szef zespołu Rossiego w klasach Moto3 i Moto2.

Mick
Redaktor naczelny

Redaktor działu sportowego. Kompendium wiedzy o wyścigach motocyklowych. Nie ma sezonu, nie ma klasy i nie ma zawodników, o których Mick chociażby nie słyszał. Odkryje kulisy zarówno WMMP, jak i zakamarki klasy MotoGP. Masz sprawę ? Skontaktuj się. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły