Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 500?

- Artykuł Sponsorowany

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 500? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników takich jak m.in. wiek kierowcy, jego doświadczenie, model motocykla czy miejsce zamieszkania. Przed podjęciem decyzji o zakupie polisy warto porównać ceny od różnych ubezpieczycieli.

Czy ubezpieczenie motocykla 500 jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie motocykla 500 jest obowiązkowe, podobnie jak w przypadku innych pojazdów mechanicznych poruszających się po drogach publicznych.  W Polsce każdy właściciel motocykla musi wykupić polisę OC. Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni przed kosztami związanymi ze szkodami wyrządzonymi innym uczestnikom ruchu drogowego.

Ubezpieczenie OC obejmuje szkody wyrządzone przez motocyklistę innym osobom – zarówno w przypadku wypadku, jak i kolizji. Polisa chroni przed kosztami związanymi z leczeniem ofiar lub naprawą uszkodzonego mienia. Pamiętaj, że ubezpieczenie motocykla 500 powinno być wykupione na cały rok, nawet jeśli swoim jednośladem poruszasz się tylko w czasie sezonu.

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych ubezpieczenie motocykla jest obowiązkowe, a jego brak wiąże się z nałożeniem odpowiednich kar na właściciela pojazdu.

Obecnie kary za brak OC wynoszą odpowiednio:

  •  W przypadku braku ubezpieczenia przez okres maksymalnie 3 dni – kara wynosi 230 zł.
  • W przypadku braku ubezpieczenia przez okres od 4 do 14 dni – kara wynosi 580 zł.
  • W przypadku braku ubezpieczenia przez okres powyżej 14 dni – kara wynosi 1 160 zł.

Koszt kary za brak OC jest znacznie wyższy niż składka za polisę OC, którą i tak będziesz musiał zapłacić.

Co wchodzi w skład ubezpieczenia motocykla 500?

W skład ubezpieczenia motocykla 500 poza ochroną w ramach OC może wchodzić wiele różnych elementów. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje inny zakres. Warto poznać oferty wielu towarzystw, by mieć pewność, że wybrałeś najkorzystniejsze warunki.

Polisa dla motocykla 500 może obejmować również:

  •  Autocasco – czyli ubezpieczenie, które pokrywa koszty naprawy lub wymiany uszkodzonego pojazdu w wyniku kradzieży, pożaru, kolizji czy innych zdarzeń losowych. Sprawdź, dlaczego warto kupić ubezpieczenie motocykla od kradzieży i na co zwrócić uwagę podczas zakupu: https://cuk.pl/porady/ubezpieczenie-motocykla-od-kradziezy
  • Assistance – zapewnia pomoc drogową w razie wypadku czy awarii. Może obejmować holowanie pojazdu, wynajem motocykla zastępczego czy transport kierowcy i pasażera.
  • NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które gwarantuje Ci wypłatę świadczenia w sytuacjach takich jak trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć.

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie motocykla 500?

Koszt ubezpieczenia motocykla zależny jest od wielu czynników. Nie bez znaczenia jest wiek i doświadczenie kierowcy, marka, model oraz rok produkcji motocykla, a nawet miejsce zamieszkania właściciela motocykla.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje nie tylko inne składki, ale też w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych (AC, NNW, assistance) inny zakres ubezpieczenia. Jedynie ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i jego zakres w każdym towarzystwie jest dokładnie taki sam – w tym przypadku najczęściej zwracamy uwagę na cenę. Kupując jednak szerszy zakres, lepiej jest kierować się także innymi kryteriami, takimi jak zakres czy sumy ubezpieczenia proponowane przez towarzystwo.

Koszt ubezpieczenia OC motocykla 500 jest niski w porównaniu do kosztów, z jakimi muszą mierzyć się właściciele samochodów. Ubezpieczenie OC motocykla 500 możesz kupić już od 150 zł, jeżeli posiadasz pełną historię ubezpieczeniową i jesteś doświadczonym kierowcą. Koniecznie sprawdź dostępne na rynku oferty, niektóre towarzystwa za ubezpieczenie motocykla 500 wyliczają bowiem nawet 650 zł.

Zanim kupisz polisę ubezpieczeniową, porównaj dostępne na rynku oferty i wybierz tą, która jest najbardziej dopasowana do Twoich potrzeb. Oferty wielu towarzystw porównasz w CUK Ubezpieczenia.Wejdź na stronę https://cuk.pl/ubezpieczenia/motocykla i poszukaj najkorzystniejszej oferty ubezpieczenia motocykla 500.  

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl