Nowelizacja finansowania WORD-ów: koniec z zarabianiem na egzaminach poprawkowych
Piotr Jędrzejak
16 stycznia 2019

Nie zdałeś prawka za pierwszym razem? Twoi znajomi także? Nic dziwnego, WORD-om to się opłaca… Ale Ministerstwo Infrastruktury mówi dość.

Jak Najwyższa Izba Kontroli podała w swoim raporcie, zaledwie 35% egzaminów na prawo jazdy kończy się wynikiem pozytywnym. Przy tym 88% dochodów WORD-ów pochodzi z egzaminów, z czego 70% to egzaminy poprawkowe. Ponadto wynagrodzenia egzaminatorów związane są z zarobkami WORD-ów i liczbą egzaminów poprawkowych,

W Niemczech zdawalność egzaminów wynosi 70%, a w Wielkiej Brytanii 47%. W Polsce jedynie 35%. Przypadek? Ministerstwo Infrastruktury twierdzi, że nie i mówi procederowi dość.

Ministerstwo Infrastruktury prowadzi konsultacje z instruktorami oraz egzaminatorami, a gotowy projekt nowej ustawy trafił już do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Głównym założeniem nowelizacji, jak potwierdza poseł Jan Mosiński, jest zmiana sposobu finansowania. Zamiast z egzaminów i poprawek, finanse Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego pochodziły będą z budżetu państwa.

Jeżeli prace pójdą zgodnie z myślą Ministerstwa, ustawa może trafić do sejmu jeszcze w 2019 roku. Nowelizacja ma ograniczyć zjawisko „oblewania” przez egzaminatorów oraz poprawić jakość pracy WORD-ów.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły