Nowelizacja finansowania WORD-ów: koniec z zarabianiem na egzaminach poprawkowych

- Piotr Jędrzejak

Nie zdałeś prawka za pierwszym razem? Twoi znajomi także? Nic dziwnego, WORD-om to się opłaca… Ale Ministerstwo Infrastruktury mówi dość.

Jak Najwyższa Izba Kontroli podała w swoim raporcie, zaledwie 35% egzaminów na prawo jazdy kończy się wynikiem pozytywnym. Przy tym 88% dochodów WORD-ów pochodzi z egzaminów, z czego 70% to egzaminy poprawkowe. Ponadto wynagrodzenia egzaminatorów związane są z zarobkami WORD-ów i liczbą egzaminów poprawkowych,

W Niemczech zdawalność egzaminów wynosi 70%, a w Wielkiej Brytanii 47%. W Polsce jedynie 35%. Przypadek? Ministerstwo Infrastruktury twierdzi, że nie i mówi procederowi dość.

Ministerstwo Infrastruktury prowadzi konsultacje z instruktorami oraz egzaminatorami, a gotowy projekt nowej ustawy trafił już do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Głównym założeniem nowelizacji, jak potwierdza poseł Jan Mosiński, jest zmiana sposobu finansowania. Zamiast z egzaminów i poprawek, finanse Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego pochodziły będą z budżetu państwa.

Jeżeli prace pójdą zgodnie z myślą Ministerstwa, ustawa może trafić do sejmu jeszcze w 2019 roku. Nowelizacja ma ograniczyć zjawisko „oblewania” przez egzaminatorów oraz poprawić jakość pracy WORD-ów.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl