Co z nowelizacją dotyczącą zaostrzenia badań technicznych?

- Piotr Jędrzejak

Ustawa została wycofana w grudniu z obrad Sejmu i wszystko wskazuje na to, że szybko nie wróci.

Jak udowodniła Najwyższa Izba Kontroli, badania techniczne w Polsce stoją na zdecydowanie zbyt niskim poziomie. Wiele pojazdów poruszających się po drogach nie spełnia należytych norm. Prawo regulujące pracę SKP musi zostać zmienione – nie tylko z uwagi na wyniki raportu NIK, ale przede wszystkim celem spełnienia dyrektyw Unii Europejskiej. Co ciekawe, Polska miała na to czas do 20 maja 2018 roku.

Nowa ustawa miała już swoje 5 minut. Pozytywnie przeszła część drogi legislacyjnej, miała swoje czytanie w Sejmie. Miała zmienić nadzór nad SKP, szkolenia dla diagnostów oraz cenę badań. Została jednak niespodziewania wycofana przed trzecim czytaniem, w grudniu 2018 r., na wniosek prezesa PiS. Oficjalnym powodem miał być konflikt z innymi, podobnymi przepisami, nad którymi pracował Sejm, a także wiele wątpliwości dotyczących jakości nowych zapisów oraz ich wpływu na możliwe bankructwo wielu SKP.

Jak wczoraj doniosła redakcja brd24.pl: „Podczas konferencji w środę 30 grudnia poświęconej smogowi w Najwyższej Izbie Kontroli, wiceminister i Pełnomocnik Premiera ds Programu Czyste Powietrze Piotr Woźny pytany o przepisy stwierdził, że jego zdaniem ta ustawa nie będzie dalej procedowana w Sejmie.”

Piotr Woźny zaznaczył, że będzie pracował nad tym, aby przepisy dotyczące badań technicznych zostały zawarte w innych nowelizacjach.

Co dalej? Można spodziewać się kar wystosowanych przez UE, a także niezmiennej ilości „gratów” na drogach oraz przeglądów załatwianych w „trybie zaocznym”.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl