Reprezentanci 10 krajów powalczą o medale IME w Polsce

- Michał Krupa

Poznaliśmy listę startową European Individual Ice Speedway Championship w Tomaszowie Mazowieckim . Już 13 grudnia o godzinie 16.30 w Tomaszowie Mazowieckim odbędą się European Individual Ice Speedway Championship. Poznaliśmy ostateczną listę startową. Stawka jest wyjątkowo silna, do Tomaszowa przyjedzie 16 zawodników plus 1 rezerwowy z dziesięciu państw Europy. Patronat nad wydarzeniem objął europoseł Ryszard Czarnecki.

W Arenie Lodowej o najwyższe laury będą rywalizować reprezentanci 10 państw – Austrii, Czech, Finlandii, Holandii, Niemiec, Rosji, Szwajcarii, Szwecji, Włoch i oczywiście Polski. Gospodarzy reprezentować będzie Michał Knapp, dla którego start będzie dużym wyzwaniem. Do żużla na lodzie powraca po długiej przerwie i przyjdzie mu od razu powalczyć z najlepszymi zawodnikami w tej dyscyplinie.

– Na pewno towarzyszy temu wszystkiemu jakiś stres, bo mistrzostwa Europy to impreza wysokiej rangi, ważniejszy jest tylko cykl Ice Speedway Gladiators, czyli mistrzostwa świata. Czuję trochę niepewności, czy wszystko zagra i czy sprzęt zadziała, jak powinien. Ale mam nadzieję, że zawody pójdą po mojej myśli i będę mógł czuć się po nich zadowolony ze swojego występu – powiedział Michał Knapp, który podobnie jak inni uczestnicy zaprezentuje się kibicom zgromadzonym przed telewizorami. Transmisja na żywo z zawodów 13 grudnia od 16.15 na antenie nSport+.

Prym w ice speedwayu wiodą Rosjanie i to oni będą faworytami zmagań w Tomaszowie Mazowieckim. Dmitrij Soliannikov, Konstantin Kolenkin i Nikita Toloknov na pewno postawią wysoko poprzeczkę. W barwach holenderskich zobaczymy Jaspera Iwemę, zawodnika z polskimi korzeniami, który w 2019 roku w europejskim czempionacie zajął wysoką czwartą pozycję. Przegrał wtedy walkę o miejsce na podium po biegu dodatkowym z Luca Bauerem, który również zaprezentuje się w Tomaszowie Mazowieckim. Do walki o Indywidualne Mistrzostwo Europy powraca Austriak Franz Zorn, który znany jest polskiej publiczności z tytułu mistrza Europy wywalczonego na torze w Sanoku, w 2008 roku.

Lista startowa:
1. Martin HAARAHILTUNEN (Szwecja)
2. Luca BAUER (Włochy)
3. Konstantin KOLENKIN (Rosja)
4. Lukas HUTLA (Czechy)
5. Michał KNAPP (Polska)
6. Johan WEBER (Niemcy)
7. Franz ZORN (Austria)
8. Dmitrij SOLIANNIKOV (Rosja)
9. Jasper IWEMA (Holandia)
10. Benedikt MONN (Niemcy)
11. Andrej DIVIŠ (Czechy)
12. Stefan SVENSSON (Szwecja)
13. Atte SUOLAMMI (Finlandia)
14. Philip LAGEDER (Szwajcaria)
15. Nikita TOLOKNOV (Rosja)
16. Aki ALA-RIIHIMĂKI (Finlandia)

Rezerwowy:
17. Jiri WILDT (Czechy)

Finał Indywidualnych Mistrzostw Europy zostanie rozegrany w Polsce po raz drugi. W styczniu 2008 roku o medale rywalizowano na torze lodowym „Błonie” w Sanoku. Wówczas na najwyższym stopniu podium stanął Austriak Franz Zorn, srebro wywalczył Rosjanin Roman Akimienko, a brąz Fin Antti Aakko. Po raz ostatni reprezentant Polski brał udział w zawodach finałowych Indywidualnych Mistrzostw Europy w wyścigach motocyklowych na lodzie w 2015 roku w podmoskiewskich Łuchowicach. Mirosław Daniszewski zajął wówczas 16 miejsce. Grzegorz Knapp trzykrotnie występował w finałach IME: Sanok 2008 – 13. miejsce, Togliatti 2011 – 11. miejsce oraz Assen 2012 – 12. miejsce. Występy w zawodach półfinałowych mają natomiast na swoim koncie również Michał Widera, Zdzisław Żerdziński oraz Piotr Hejnowski. Od sezonu 2016 Polacy nie brali udziału w tych rozgrywkach, aż do 2020, gdzie na starcie finału IME stanie Michał Knapp.

Informacja prasowa, własne.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl