Znamy listę startową finału IME w Sanoku

- Michał Krupa

W najbliższy weekend w Sanoku rozpocznie się rywalizacja o medale Indywidualnych Mistrzostw Europy w wyścigach motocyklowych na lodzie. Będzie to powrót ice racingu na tor lodowy „Błonie”. Początek rywalizacji w sobotę o 12:45. Na zawody zapraszają FIM Europe, Polski Związek Motorowy oraz Speedwayevents.pl. Trwa sprzedaż biletów online na stronie bilety.speedwayevents.pl oraz w serwisie ebilet.pl.

Ice speedway wraca do Sanoka po ośmiu latach przerwy. Na torze „Błonie”, odbywały się już bowiem zawody najwyższej rangi w tej dyscyplinie sportu. To tam, w 2008 roku, zorganizowano pierwszy raz w Polsce Indywidualne Mistrzostwa Europy, które przeszły do historii także dlatego, że właśnie wtedy jedyny raz doszło do triumfu zawodnika spoza Rosji. Wygrał reprezentant Austrii Franz Zorn.

W Sanoku odbyły się też Drużynowe Mistrzostwa Świata i kilka turniejów towarzyskich Sanok Cup. Dzięki temu to podkarpackie miasto śmiało można nazwać kolebką ice speedwaya w naszym kraju. – Bardzo się cieszymy, że ten sport wraca do Sanoka. Od początku deklarowałem wsparcie dla tego projektu, sukcesywnie przygotowujemy obiekt pod organizacyjne wymogi. Życzę wszystkim wielu niezapomnianych  – powiedział burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski. Tegoroczni European Individual Ice Speedway Championship zostaną w 2022 roku wyłonieni na podstawie punktów, wywalczonych na torze w dwóch turniejach – w Sanoku i Tomaszowie Mazowieckim. Wezmą w nich udział przedstawiciele dziesięciu państw – Austrii, Czech, Finlandii, Holandii, Niemiec, Norwegii, Rosji, Szwecji, Włoch oraz oczywiście Polski, którą będzie reprezentował Michał Knapp.

Formuła rywalizacji pozostanie niezmieniona. Przewiduje 20 wyścigów w fazie zasadniczej, po której dwóch najskuteczniejszych zawodników znajdzie od razu miejsce w biegu finałowym. O pozostałe dwa walka toczyć się będzie w barażu, do którego staną żużlowcy z miejsc 3-6 po fazie zasadniczej. Suma punktów, wywalczona w dwóch turniejach, wyłoni ostateczną klasyfikację, a tym samym tegorocznych medalistów. Honorowy patronat nad obydwoma tegorocznymi turniejami finałowymi w Polsce objął europoseł Ryszard Czarnecki.

Obrońcą tytułu mistrzowskiego, wywalczonego w grudniu na torze Areny Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim, jest Rosjanin Nikita Bogdanov, który w grudniu wyprzedził Szweda Ove Ledstroema i reprezentującego Włochy Lukę Bauera. W tegorocznych zmaganiach o kontynentalne laury na liście startowej znalazło się dziewięciu zawodników, którzy startowali także w ubiegłym roku. Dwóch kolejnych prezentowało się podczas europejskiego czempionatu w Tomaszowie Mazowieckim przed dwoma laty. Pozostali zadebiutują przed polską publicznością. 

Lista startowa:
1. Jasper Iwema (Holandia)
2. Dmitrij Solannikow (MFR)
3. Mikko Jetsonen (Finlandia)
4. Niek Schaap (Holandia)
5. Aki Ala-Riihimaki (Finlandia)
6. Lukas Hutla (Czechy)
7. Harald Simon (Austria)
8. Jimmy Olsen (Szwecja)
9. Luca Bauer (Niemcy, lic. włoska)
10. Franz Mayerbuchler (Niemcy)
11. Michał Knapp (Polska)
12. Daniel Henderson (Szwecja)
13. Benedikt Monn (Niemcy)
14. Franz Zorn (Austria)
15. Władimir Fadiejew (MFR)
16. Jiri Wildt (Czechy)
17. Jo Saetre (Norwegia)

W tym roku, oprócz pierwszej odsłony rywalizacji o medale europejskiego czempionatu, na torze „Błonie” dojdzie także do zawodów towarzyskich. W niedzielę, 20 lutego, również o 12.45, rozpocznie się rywalizacja w turnieju indywidualnym o Puchar Burmistrza Sanoka. Weźmie w niej udział 12 zawodników – 11 najlepszych z soboty plus żużlowiec z tzw. dziką kartą. Podczas tego wydarzenia odbędzie się 12 wyścigów fazy zasadniczej, po której czołowa ósemka znajdzie się w półfinałach. Następnie po dwóch najlepszych zawodników z każdego biegu tej fazy turnieju wejdzie do wielkiego finału, którego wyniki ostatecznie rozstrzygną kolejność czołowej czwórki, a tym samym wyłonią zwycięzcę.

Kilka ciekawostek technicznych. W porównaniu z klasycznym motocyklem żużlowym, te do ice speedwaya mają dłuższą ramę, bardziej płaską i zaledwie dwuzaworowy silnik, a także dwubiegową skrzynię, gdzie jedynka do służy jedynie do ruszania, a podczas jazdy używa się tylko „dwójki”. Rozwijane prędkości dochodzą do 140 km/h, a przyczepność na lodzie zapewniają kolce, którymi najeżone są obie opony. W kole przednim można naliczyć od 96 do 120 kolców. Koło tylne ma ich 180-182. Każdy motocykl jest odpowiednio tuningowany pod potrzeby danego zawodnika. Trwa sprzedaż biletów na oba wydarzenia w Sanoku. Przygotowano pakiety biletowe na dwa dni z ice speedwayem na torze „Błonie”, można też zaopatrzyć się w wejściówki osobno na każde wydarzenie. Sprzedaż odbywa się w systemie online na stronie internetowej bilety.speedwayevents.pl oraz w serwisie ebilet.pl.

Szczegółowy cennik:

European Individual Ice Speedway Championship – 19 lutego

VIP (w cenie: miejsce parkingowe, wysokiej klasy catering, zestaw upominków, miejsce z najlepszą widocznością na trybunie, program zawodów)

299 zł – normalny

199 zł – ulgowy – osoby do 18 roku życia

Trybuna:

59 zł – normalny

49 zł – ulgowy (dzieci i młodzież od 7 do 18 roku życia; emeryci i renciści) 

Korona Stadionu:

49 zł – normalny

39 zł – ulgowy (dzieci i młodzież od 7 do 18 roku życia; emeryci i renciści) 

Puchar Burmistrza Sanoka – 20 lutego

VIP (w cenie: miejsce parkingowe, wysokiej klasy catering, zestaw upominków, miejsce z najlepszą widocznością na trybunie, program zawodów)

299 zł – normalny

199 zł – ulgowy – osoby do 18 roku życia

Trybuna:

39 zł – normalny

29 zł – ulgowy (dzieci i młodzież od 7 do 18 roku życia; emeryci i renciści) 

Korona Stadionu:

29 zł – normalny

19 zł – ulgowy (dzieci i młodzież od 7 do 18 roku życia; emeryci i renciści) 

Pakiety biletowe na dwa dni

VIP (w cenie: miejsce parkingowe, wysokiej klasy catering, zestaw upominków, miejsce z najlepszą widocznością na trybunie, program zawodów)

549 zł – normalny

349 zł – ulgowy – osoby do 18 roku życia

Trybuna:

89 zł – normalny

69 zł – ulgowy (dzieci i młodzież od 7 do 18 roku życia; emeryci i renciści) 

Korona Stadionu:

69 zł – normalny

49 zł – ulgowy (dzieci i młodzież od 7 do 18 roku życia; emeryci i renciści) 

Voucher na program zawodów (na dwa dni) – 20 zł

Dodatkowe informacje:
Dzieciom do lat 6 przysługuje bezpłatne wejście na obiekt pod opieką posiadającego bilet opiekuna.

Sprzedaż wejściówek prowadzona jest także w wybranych punktach stacjonarnych na terenie całego kraju TUTAJ.

W dniu zawodów, na co najmniej 90 minut przed ich rozpoczęciem, bilety i programy będą dostępne także na stoiskach stacjonarnych wokół obiektu.

Zawody będą rozgrywane zgodnie z regulaminem sanitarnym PZM. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów obowiązuje ograniczona liczba miejsc na widowni, tj. 30 % pojemności obiektu (do limitu nie wliczają się osoby zaszczepione pełną dawką szczepionki przeciwko Covid-19).
Informacja prasowa.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl