Klasyczne zakręty WSBK – Parabolica na torze Monza
Piotr Jędrzejak
31 sierpnia 2012

W piątej i ostatniej części serii filmów o klasycznych zakrętach w World Superbike, Honda zabiera nas na zakręt Parabolica. Monza jest torem, który prawdopodobnie jest związany z historią WSBK mocniej, niż jakikolwiek inny obiekt na planecie, a jego ostatni zakręt – sławna Parabolica – jest krytyczny do osiągnięcia maksymalnej prędkości na kilometrowej prostej Monzy.

Parabolica zaczyna się relatywnie ciasnym prawym zakrętem kończącym prostą po wyjściu z szykany Ascari. Jednak im dalej w zakręt, tym promień jest większy, pozwalając zawodnikom wystrzelić w stronę linii mety. Swoją technikę tłumaczy Jonathan Rea. Dołącza do niego Giorgio Barbier z Pirelli, który tłumaczy napięcia, jakie Monza wywołuje w oponach. Dziedzictwo wyścigowe Monzy opowiada komentator Eurosportu, Jack Burnicle.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły