Jonathan Rea – mistrz World Superbike z kolejnym sukcesem
Mick
18 grudnia 2017

Jonathan Rea zajął drugie miejsce w słynnym brytyjskim plebiscycie na sportowca roku telewizji BBC. Trzykrotnego mistrza świata serii World Superbike pokonał jedynie olimpijczyk Mo Farah.

SPOTY, czyli Sports Personality of the Year, to plebiscyt organizowany przez BBC po raz 63. Z 12 wybranych przez jury kandydatów na swojego faworyta głosowali widzowie. Drugie miejsce motocyklisty z Irlandii Północnej było wielkim zaskoczeniem także dla niego samego.

„Byłem zszokowany gdy padło moje nazwisko – powiedział później Rea, który zdominował tegoroczną rywalizację za sterami Kawasaki ZX-10R. – Jestem zaszczycony takim wynikiem w stawce tak wielu mega gwiazd sportu.”

Sukces Rea odbył się szerokim echem wśród brytyjskich kibiców motorsportu. Choć mają oni wielu zawodników w MotoGP i World Superbike, a także bardzo mocne krajowe mistrzostwa, wyścigi motocykli to na wyspach nadal sport niszowy.

SPOTY porównać można do polskiego Plebiscytu Przeglądu Sportowego, w którym w 2008 roku Sportowcem Roku został Robert Kubica, będący wówczas u szczytu formy w Formule 1. Rea pokonał wczoraj w SPOTY inną gwiazdę F1, mistrza świata Lewisa Hamiltona.

30-letni Rea absolutnie zdominował tegoroczną rywalizację w World Superbike, wygrywając 16 z 26 wyścigów. Na podium zabrakło go tylko dwa razy! Sześć razy zdobywał pole position i aż 14 wykręcał najlepsze okrążenie wyścigu. W sumie na swoim koncie Irlandczyk ma już 54 wygrane na 218 startów w WorldSBK. Nic dziwnego, że na swoim Kawasaki czuje się jak ryba w wodzie i nie zamierza przesiadać się na motocykl MotoGP.

Rea to jednak również bardzo sympatyczny, miły i skromny chłopak, który zamiast imprezować w padoku, każdą wolną chwilę spędza ze swoją australijską żoną i dwójką ich małych synów. Irlandczyk jest także wymarzonym ambasadorem cyklu WorldSBK. W tym roku udzielił niezliczonej ilości wywiadów, ani razu nie podpadając dziennikarzom czy kibicom (chociaż momentami pomiędzy nim a Chazem Daviesem bywało gorąco).

Czy w sezonie 2018 ktokolwiek będzie w stanie zagrozić trzykrotnemu mistrzowi świata?

Mick
Redaktor naczelny

Redaktor działu sportowego. Kompendium wiedzy o wyścigach motocyklowych. Nie ma sezonu, nie ma klasy i nie ma zawodników, o których Mick chociażby nie słyszał. Odkryje kulisy zarówno WMMP, jak i zakamarki klasy MotoGP. Masz sprawę ? Skontaktuj się. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły