Podwójne zwycięstwa Juranda Kuśmierczyka i podium Dawida Nowaka

- MotoRmania

Jurand Kuśmierczyk błyszczał podczas czwartej rundy Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski na Torze Poznań. Zawodnik Szkopek Team wygrywał oba wyścigi zarówno w klasie Superstock 600, jak i “królewskiej” klasie Superbike. Drugi z kierowców zespołu – Dawid Nowak dwukrotnie zajmował trzecie miejsce w klasie Supersport 300.

Wyścigi klasy Superstock 600, tak jak w całym sezonie, przebiegały pod dyktando Juranda Kuśmierczyka. W sobotę i niedzielę był zdecydowanie najszybszym zawodnikiem w stawce, prowadząc od startu i powiększając prowadzenie z każdym okrążeniem. Oba wyścigi wygrał z niemal identyczną przewagą ponad 19 sekund. 18-letni zawodnik Szkopek Team zwyciężał we wszystkich ośmiu wyścigach tegorocznych wyścigach mistrzostw Polski i przed ostatnią rundą w czeskim Brnie może być już pewny tytułu.

Równie pewnie Jurand wygrywał w najmocniejszej klasie Superbike, gdzie stawia dopiero pierwsze kroki na motocyklu Yamaha R1. W sobotę i niedzielę utalentowany kierowca Szkopek Team świetnie startował, a potem utrzymywał bezpieczną przewagę nad zdecydowanie bardziej doświadczonymi rywalami. 

To był dla mnie bardzo pozytywny weekend. Moim celem na ten sezon w klasie Superstock 600 było ponownie złamanie bariery minuty i 36 sekund na Torze Poznań i w niedzielę ten cel zrealizowałem. W startach w Superbike chcę przede wszystkim zdobywać doświadczenie i coraz lepiej poznawać motocykl w tej specyfikacji. To, że już na tym etapie wygrywam rundy mistrzostw Polski w tej klasie, jest dla mnie dużym sukcesem. Starty w dwóch wyścigach dziennie były bardziej wyzwaniem mentalnym niż fizycznym. Musiałem przygotować organizm na duży wysiłek w niezwykle trudnych, upalnych warunkach. Ten cel również zrealizowałem, choć w niedzielę po drugim starcie czułem już zmęczenie. Dziękuję za pomoc mojemu zespołowi i wszystkim, którzy wspierają mnie w dążeniu do coraz lepszych wyników – podsumował Jurand Kuśmierczyk.

W klasie Supersport 300 trzecie miejsce dwukrotnie zajmował Dawid Nowak, który w tym roku skupia się przede wszystkim na startach w Yamaha R3 bLU cRU European Championship. W Poznaniu 14-latek przyjeżdżał za Mateuszem Molikiem i Kacprem Raniszewskim, którzy prowadzą również w klasyfikacji generalnej.

Przez cały weekend szukaliśmy optymalnych ustawień. Podczas treningów motocykl skakał i nie mogłem złapać dobrego rytmu. Ten sam problem miałem podczas kwalifikacji. Jechałem nawet 2 sekundy wolniej niż mój najlepszy wynik na Torze Poznań, ale nawet wykręcenie takiego czasu kosztowało mnie mnóstwo sił. Drugiego dnia na porannej rozgrzewce jechało mi się już dobrze i miałem wrażenie, że znaleźliśmy odpowiednie ustawienia. Niestety po zmianie opon ze starych na nowe problemy wróciły. Na wyjściu z zakrętów mocno mnie wypychało i nie byłem w stanie nawiązać walki z czołową dwójką – relacjonował Dawid Nowak.

Zawodnicy Szkopek Team mają teraz trzy tygodnie przerwy. Do startów wrócą w drugi weekend września. Dawida zobaczymy ostatniej rundzie Yamaha bLU cRU na francuskim torze Magny-Cours, a Jurand wystąpi na przedostatniej rundzie pucharu Alpe Adria na Slovakia Ringu.

Naszym celem są zawsze jak najlepsze wyniki i pod tym kątem weekend w Poznaniu był bardzo udany. Jednak mimo zwycięstw Juranda czujemy lekki niedosyt. Nie znaleźliśmy dobrych ustawień dla motocykla Dawida, przez co nie mógł w pełni pokazać swojego potencjału. Miejsca na podium cieszą, ale chociażby w zawodach Yamaha bLU cRU widzieliśmy już, że stać go na jeszcze więcej. Musimy przyjrzeć się motocyklowi, żeby w kolejnej rundzie wyglądało to lepiej. Z kolei Jurand osiągnął nawet więcej niż zakładaliśmy, bo przed sezonem nie planowaliśmy dla niego startów w klasie Superbike. Dobrze przygotowaliśmy mu motocykle, wygrał w obu kategoriach i jesteśmy z niego bardzo dumni. Widzimy, że już dojrzał do większego motocykla i jako zespół myślimy o tym, żeby stworzyć mu optymalne warunki do rozwoju i sukcesów w klasie Superbike – podsumował Paweł Szkopek, szef Szkopek Team i mentor obu młodych zawodników.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl