Tak wyglądało Grand Prix w Brnie w 1972 roku

- Mick

Dziewczyny w bikini wystawiające tablice na prostej startowej i największe gwiazdy Grand Prix, jak Giacomo Agostini czy nieodżałowany Jarno Saarinen. Tak w 1972 wyglądały uliczne wyścigi o Grand Prix Czechosłowacji. Musicie to zobaczyć. 

Co prawda do kalendarza mistrzostw świata runda na zamkniętym torze w Brnie trafiła dopiero w 1993 roku, ale już wcześniej, w latach 1947-1991, czołowi zawodnicy ścigali się w ulicznym wyścigu o Grand Prix Czechosłowacji.

Zobaczcie ten 10-minutowy materiał, którego głównymi bohaterami są legendy, 13-krotny mistrz świata Włoch Giacomo Agostini oraz Fin Jarno Saarinen, wówczas wielka wschodząca gwiazda, która w tamtym roku sięgnęła po tytuł w klasie 250. Niestety, rok później Saarinen zginął w wypadku podczas wyścigu Grand Prix na włoskim torze Monza.

Wyjątkowości temu krótkiemu materiałowi dodaje także komentator, którym jest sam Mike Hailwood, kolejny mistrz motocyklowej Grand Prix i jeden z niewielu zawodników, którzy startowali zarówno w klasie 500, jak i w Formule 1. Wielu uważa właśnie jego, a nie Agostiniego czy Valentino Rossiego, za najlepszego motocyklistę w historii.

Hailwoodowi pomógł fakt, że w czasach, w których śmiertelne wypadki na torze były codziennością, wiedział, że… nie zginie na torze i w ogóle się tego nie obawiał. Podczas zawodów w RPA wróżka przepowiedziała mu bowiem, że co prawda dożyje tylko czterdziestu lat, ale nie padnie ofiarą wyścigów. Zabije go ciężarówka. Brytyjczyk głęboko w to wierzył i rzeczywiście, zginął w wieku czterdziestu lat w wypadku drogowym. Jego samochód uderzył w zawracającą na zakazie ciężarówkę blisko rodzinnego domu Hailwoodów. W wypadku zginęła także jego dziewięcioletnia córka.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl