Nowy tor w Soczi – MotoGP i WSBK w Rosji?
Piotr Jędrzejak
2 stycznia 2013

Na budowanym właśnie torze w Soczi, Rosjanie chcą zorganizować między innymi rundy MotoGP i World Superbike!

W minionym sezonie WSBK zadebiutowało na torze pod Moskwą, a już w marcu tego roku zawodnicy udadzą się do Indii. MotoGP w sezonie 2013 miało trafić między innymi do Argentyny, ale jednak jedynym nowym obiektem będzie wyłącznie tor w Teksasie. Mimo zauważalnej polityki ekspansji wyścigów na inne rynki, ich zdecydowana większość wciąż odbywa się na starym kontynencie. Teraz na liście chętnych do organizacji nowych rund pojawia się kolejny członek – budowany właśnie tor w rosyjskim Soczi.

Sochi Olympic Park Circuit leży nad Morzem Czarnym i jest częścią obiektu olimpijskiego, na którym rozegra się Zimowa Olimpiada 2014. Sam tor jest częściowo uliczny, jego długość to 5,854 km i w sezonie 2014 odbędzie się tam runda Formuły 1. Budowa całego obiektu została sfinansowany przez rząd rosyjski, a nitkę toru zaprojektował słynny  Hermann Tilke. F1 to jednak nie jedyne plany wyścigowe w Soczi…

Jak mówi szef toru, Alexander Bogdanov: 
„Prace budowlane na torze w Soczi wchodzą na wyższy bieg. Z długością 5854 metrów, jest to jeden z najdłuższych obiektów w Mistrzostwach F1. Tor będzie również gospodarzem wielu innych serii wyścigowych, jak FIA GT World Series, FIA WEC, WTCC, Formuła 3 oraz rosyjskie mistrzostwa narodowe. Pracujemy również nad możliwością zorganizowania wyścigów motocyklowych na najwyższym poziomie – MotoGP, World Superbike oraz innych.

Herman Tilke dodaje, że homologacje związane z takim przedsięwzięciem nie powinny stanowić problemu:
„Nie ma wątpliwości, że tor będzie spełniał wszystkie wymagania dla Formuły 1 i może również dla MotoGP.”

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły