Młodzi Polacy w przedsionku motocyklowych MŚ

- MotoRmania

Bracia Milan i Oleg Pawelec oraz Mateusz Pasiuk wystartują w cyklu European Talent Cup, przedsionku juniorskich mistrzostw świata Moto3, w barwach Wójcik Racing Junior Teamu.

Informacja Prasowa

Cała trójka rok temu narzucała tempo w Pucharze Polski Pit Bike SM. Dwunastoletni Milan z kompletem dziesięciu zwycięstw sięgnął po tytuł w klasie Stock 150 Junior, w której na drugiej pozycji, z dziewięcioma finiszami na drugim miejscu, zmagania zakończył jego o dwa lata starszy brat Oleg. Z kolei w klasie Stock 125 z kompletem finiszów na podium, w tym z pięcioma zwycięstwami, tytuł wywalczył 13-letni, pochodzący z Zielonej Góry Mateusz Pasiuk.

Cała trójka postanowiła w tym roku rzucić sobie nowe wyzwanie. Pomoże jej w tym doświadczony Wójcik Racing Team, polski zespół od lat ścigający się w czołówce motocyklowych mistrzostw świata FIM EWC, w których zajmuje obecnie trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej sezonu 2019-2020. W tym roku ekipa Grzegorza Wójcika postanowiła nie tylko zadebiutować w mistrzostwach świata World Supersport, ale także pomóc najmłodszym w ich drodze do MotoGP.

SPO_8451_01

Pochodzący z Nowego Tomyśla bracia Milan i Oleg to synowie Tomasza Pawelca, mistrza Polski klasy Supersport z 2004 roku. Swoim doświadczeniem wspomaga ich także wujek Andrzej Pawelec, sześciokrotny mistrz Polski, który na swoim koncie ma starty w MŚ FIM EWC oraz World Superbike. Talent Milana już dostrzegli zagraniczni eksperci. W październiku 12-latek trafił do grona stu najbardziej obiecujących młodych zawodników z całego świata, którzy wzięli udział w testach do prestiżowej serii Red Bull MotoGP Rookies Cup.

Mimo ofert od innych ekip, także tych ze ścisłej światowej czołówki wyścigów Grand Prix, cała trójka wystartuje w serii European Talent Cup w polskich barwach Wójcik Racing Junior Teamu. Zawodnicy dosiądą identycznie przygotowanych, prototypowych motocykli Honda NSF250R i zmierzą się w siedmiu rundach na torach w Hiszpanii i Portugalii.

Wyścigi odbywać się będą w te same weekendy co zmagania juniorskich mistrzostw świata Moto3 oraz mistrzostw Europy Moto2, a podopieczni Grzegorza Wójcika będą pierwszymi Polakami w historii serii ETC. Każdy z jedenastu wyścigów oglądać będzie można na żywo i z odtworzenia na kanale YouTube cyklu FIM CEV Repsol. Do walki stanie aż 46 zawodników z 15 krajów.

„Debiut w European Talent Cup to dla nas ogromne wyzwanie – mówi Tomasz Pawelec, manager juniorskiego zespołu. – Po udanym sezonie w Pucharze Polski Pit Bike SM, a także świetnym debiucie Milana w testach Red Bull MotoGP Rookies Cup otrzymaliśmy oferty od doświadczonych, czołowych ekip ETC, ale chcemy przecierać w tej serii szlaki we własnych, polskich barwach. To oznacza, że czeka nas jeszcze trudniejsze zadanie, tym bardziej, że w stawce jest wielu świetnych i utytułowanych zawodników, a dla nas debiutancki sezon ma być rokiem nauki, bez presji walki o wynik. Długofalowo na pewno jednak na tym zyskamy. Tym bardziej, że możemy korzystać ze wsparcia i doświadczenia Wójcik Racing Teamu, za co bardzo dziękujemy Grzegorzowi Wójcikowi. Z uwagi na sytuację związaną z koronawirusem być może nie jest to najlepszy moment, aby komunikować start tak ważnego dla nas wszystkich projektu, ale przygotowaliśmy się do tego od miesięcy, a kilka dni temu organizatorzy opublikowali oficjalną listę startową więc nie chcemy już dłużej trzymać polskich kibiców w niepewności.”

„Pomoc młodym talentom jest dla mnie i całego Wójcik Racing Teamu równie ważna, co walka o czołowe pozycje w mistrzostwach świata FIM EWC, dlatego w tym sezonie będziemy kontynuować wspieranie naszym zdaniem przyszłych wielkich gwiazd tego sportu – dodaje szef zespołu Grzegorz Wójcik. – Cała trójka naszych nowych podopiecznych pokazała w poprzednim sezonie niesamowite tempo, ogromny talent, potencjał i wyjątkową etykę pracy, dlatego nie mam wątpliwości, że Milan, Oleg i Mateusz zajdą bardzo daleko. Ten sezon nie będzie jednak dla nas łatwy. Mamy już bardzo duże doświadczenie i sukcesy w mistrzostwach świata FIM EWC, ale starty w serii ETC także dla nas, jako Wójcik Racing Teamu, oznaczają debiut w wyścigach motocykli prototypowych. Na naszych młodych zawodników nie nakładamy więc presji i wszyscy razem będziemy się przede wszystkim uczyć.”

SPO_9018

Kalendarz serii European Talent Cup 2020:

25/26 kwietnia – Portimao, Portugalia
23/24 maja – Walencja, Hiszpania (dwa wyścigi)
13/14 czerwca – Barcelona, Hiszpania
4/5 lipca – Estoril, Portugalia (dwa wyścigi)
18/19 lipca – Aragon, Hiszpania (dwa wyścigi)
10/11 października – Jerez, Hiszpania (dwa wyścigi)
7/8 listopada – Walencja, Hiszpania

Więcej informacji o juniorskim zespole Wójcik Racing Junior Team znaleźć można na oficjalnym profilu ekipy pod adresem www.facebook.com/wojcikracingjuniorteam .

Więcej informacji o Wójcik Racing Teamie na profilu www.facebook.com/wojcikracingteam oraz stronie wojcikracingteam.pl .

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl