Ile kosztuje wymiana znaku drogowego?

- Artykuł Sponsorowany

Wymiana znaku drogowego przez zarządcę drogi jest konieczna przede wszystkim wtedy, kiedy dojdzie do jego zniszczenia – samoistnego lub w wyniku działania osób trzecich. Sprawdź, ile kosztuje wymiana znaku drogowego i gdzie można kupić zupełnie nowe oznakowanie jezdni. To proste, choć wymiany znaku na nowy nie możesz przeprowadzić na własną rękę.

Ustawienie znaku drogowego – ile kosztuje?

Nie da się jednoznacznie określić tego, jaki jest koszt wymiany znaku drogowego. Wiele zależy od takich parametrów, jak:

  • rozmiar tablicy znaku,
  • typ oznakowania,
  • cennik usług firm zajmujących się wymianą znaków drogowych.

Przyjmuje się, że średni koszt wymiany znaku drogowego oscyluje w granicy od 100 do 300 złotych (za sam zakup). Do tego należy doliczyć koszty prac związanych z wymianą oznakowania, czym najczęściej zajmują się zewnętrzne firmy lub sam zarządca drogi. Cena jednostkowego znaku drogowego nie jest szczególnie wygórowana.

Biorąc jednak pod uwagę mnogość rozmieszczenia znaków drogowych, można powiedzieć, że koszty wymiany oznakowania to dla zarządców naprawdę spory wydatek. Sprawdź, w jakich cenach można kupić konkretne znaki drogowe. Wystarczy, że wejdziesz na stronę sklepu internetowego pod adresem: https://znakidrogowe24.pl/.

Zniszczenie a koszt wymiany znaku drogowego – konsekwencje prawne

Zgodnie z Ustawą z dnia 20 maja 1971 roku Kodeks wykroczeń Art. 85 każdy, kto samowolnie ustawia, niszczy, uszkadza lub usuwa znaki drogowe, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Jeśli chodzi o wysokość kar za generowanie kosztów wymiany znaku drogowego – osoba odpowiedzialna za zniszczenie oznakowania może zostać ukarana grzywną nawet do 5 tys. złotych lub ograniczeniem wolności na 30 dni.

Gdzie zgłosić uszkodzenie i konieczność wymiany znaku drogowego?

Zauważyłeś, że na drodze stoi uszkodzony znak drogowy, który nie spełnia swojej funkcji? Jako użytkownik dróg publicznych możesz zgłosić ten fakt do odpowiedniego urzędu, który zajmuje się zarządzaniem danym odcinkiem drogi. Po złożeniu stosownego zawiadomienia władze są zobowiązane do weryfikacji oznakowania oraz ewentualnej wymiany uszkodzonych elementów na nowe.

W sytuacji zniszczenia koszt wymiany znaku drogowego może być naprawdę wysoki, nawet do kilkuset złotych. Ten wydatek pokrywa w całości zarządca, który jest przypisany do danego typu drogi. Jeśli chcesz zgłosić konieczność naprawy lub wymiany oznakowania, niezależnie od tego, ile kosztuje wymiana znaku drogowego, możesz to zrobić:

  • dla dróg krajowych do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad,
  • dla dróg wojewódzkich do Marszałka Wojewódzkiego,
  • dla dróg powiatowych do Starosty,
  • dla dróg gminnych do Wójta, Burmistrza lub Prezydenta Miasta,
  • dla dróg osiedlowych do zarządców osiedla lub wspólnoty,
  • dla prywatnych parkingów do właściciela terenu.

Już wiesz, jaki jest koszt wymiany znaku drogowego w Polsce i gdzie należy zgłosić ewentualne zniszczenie oznakowania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, ile kosztują poszczególne znaki drogowe i gdzie je kupić, wejdź na stronę: https://znakidrogowe24.pl/pl/blog/5.

Czy można kupić znak drogowy na własny użytek? Sprawdź tutaj: https://autowizja.pl/2023/01/czy-mozna-kupic-znaki-drogowe-na-wlasny-uzytek/

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl