Co motocyklista powinien zjeść wybierając się w trasę i w trakcie podróży?

- Sebastian Radwan

Z uwagi na fakt, iż nadchodzi upragniona pora roku motocyklistów, zapewne nie jeden z nas zastanawia się co takiego powinien zjeść wybierając się w trasę i będąc w trasie, by było syto i z odpowiednią dawką energii…

Co daje nam moc i energię ?

Jazda na motocyklu to sport nie tylko wytrzymałościowy, ale również wymagający skupienia. Odpowiednia praca mózgu zależy od tego co mu dostarczymy. Nie wystarczy tu duża ilość kalorii, lecz zasadniczą rolę odgrywają substancje odżywcze. Dlatego też najistotniejsze jest, by zjeść posiłki zdrowe i wartościowe – takie które dodadzą energii i kreatywności, a nie wprowadzą w senność.

Jesteś tym co jesz…

Stare przysłowie – jesteś tym, co jesz – sprawdza się w 100% i tutaj. To nie kalorie dają nam energię, tylko składniki odżywcze które dostarczamy organizmowi poprzez jedzenie, które spożywamy. Więc… jeśli myślicie, że zatrzymując się na stacji paliw zjadając hot-doga i popijając go napojem energetycznym Wasz organizm będzie zadowolony – jesteście w wielkim błędzie. Kalorie oczywiście dostarczone, lecz gdzie tutaj odpowiednie substancje odżywcze?

Śniadanie, obiad i kolacja – jak powinny wyglądać trzy podstawowe posiłki motocyklisty ?

Zapewne nie powinniśmy wybierać fast foodów, lecz coś co zapewni nam i dostarczy organizmowi wartości odżywcze w postaci białka, węglowodanów i tłuszczów. Wszystkie dania należy wybierać i dobierać w miarę możliwości tak, aby zachować wyżej przedstawiony bilans. Jeśli myślimy o całodniowej wyprawie, zaleca się również, by były to trzy główne posiłki oraz dwie przekąski.

Śniadanie

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Musimy tak dobrać składniki, by dało nam dużo energii i jednocześnie pozostawiło uczucie sytości na długo. Na śniadanie możemy wybrać jajko w jakiejkolwiek postaci (np.: jako sadzone, jajecznica z warzywami, omlet), rzecz jasna z dodatkami. Można tutaj dołączyć pieczywo żytnie, warzywa (ogrywające istotną rolę) i orzechy. Takie śniadanie zapewni sytość na kilka godzin.

Obiad

Zatrzymując się na obiad nie należy wybierać przydrożnych fast foodów, lecz miejsca gdzie oferują standardowy posiłek obiadowy. Obiad powinien zawierać białko, węglowodany, tłuszcze i warzywa, więc można tutaj wybrać mięso lub rybę, kaszę, ryż, bądź ziemniaki oraz warzywa. Najważniejsze aby posiłek składał się z odpowiedniej proporcji białka, węglowodanów oraz tłuszczy – wówczas doda nam energii.

Kolacja

Kolacja to już osobista sprawa. Należy jednak pamiętać, że powinna być ona lekka aby nie obciążała zbyt organizmu i umożliwiała spokojne zaśnięcie oraz regenerację sił. Tutaj można wybrać np. warzywną sałatkę.

Przekąski

Wybierając się w dłuższą podróż między posiłkami możemy spożyć batony energetyczne bogate w orzechy, owoce, nasiona, płatki. Dostarczają one organizmowi energię, a nie tylko puste kalorie.

Należy pamiętać, że o właściwą dietę trzeba dbać każdego dnia, nie tylko w dniu wyjazdu.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl